Marta Malec-Lech w Światowym Dniu Zespołu Downa odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez tarnowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To najstarsza i największa organizacja w subregionie tarnowskim udzielająca na co dzień wsparcia setkom osób z niepełnosprawnościami.
Małopolska wspiera osoby z niepełnosprawnościami, podejmujemy szereg działań tak, aby te osoby również dobrze czuły się w Małopolsce, mogły się rozwijać. Pamiętamy o nich, pokazujemy, że są dla nas ważni i podejmujemy szereg działań, tak aby wspierać osoby z niepełnosprawnościami
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Podopieczni PSONI przygotowywali dziś podczas zajęć m.in. kartki wielkanocne i wiosenną sałatkę. Ćwiczone były też rzuty do kosza.
Nie tylko pierwszy dzień wiosny
Data Światowego Dnia Zespołu Downa nie przypadkowo przypada pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Nawiązuje do genetycznego podłoża Zespołu Downa – trisomii 21 chromosomu. Właśnie tego dnia, w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa, zakładane są skarpetki nie do pary. To metafora niedopasowania genotypowego i społecznego, jakie powoduje trisomia 21. To również znak wsparcia i aprobaty dla chorych, ich rodzin oraz opiekunów.
Aktywizują i wyrównują szanse
Celem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspieranie ich rodzin. Stowarzyszenie działa od 1963 roku i jest formalnym kontynuatorem działalności Komitetu i Kół Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, funkcjonujących w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Po zmianach systemowych w państwie, w roku 1991 zostało zarejestrowane jako odrębne stowarzyszenie.
PSONI jest największą w Polsce organizacją, działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. W jej skład wchodzi 118 kół w całej Polsce. Członkami PSONI jest blisko 11 tys. osób, z czego większość – stanowią rodzice osób z niepełnosprawnością intelektualną.