Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Ruszyły Senioralia 2021

Sprawy społeczne i rodzina
15 września 2021
W Krakowie rozpoczęły się VIII Ogólnopolskie Senioralia, które już na stałe wpisały się w mapę wydarzeń Małopolski. Integrują środowisko seniorów, a także promują aktywność i zdrowy styl życia. W konferencji dla koordynatorów polityki senioralnej - Gmina Przyjazna Seniorom, a także pokazie filmu "Pojedynek na Głosy" w Kinie Kijów wziął udział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Małopolscy seniorzy to bardzo liczna grupa społeczna, która udowadnia, że czas przebywania na emeryturze nie musi stanowić okresu bezczynności, stagnacji, marazmu. Samorząd Województwa Małopolskiego, mając na uwadze wyzwania demograficzne pojawiające się w kontekście starzejącego się społeczeństwa, podejmuje szereg inicjatyw służących podniesieniu jakości życia małopolskich seniorów. Szeroko rozumiana integracja działań na rzecz seniorów jest jednym z priorytetowych działań Samorządu

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

W tym roku odbędzie się już VIII edycja Senioraliów, a z tej okazji organizatorzy zaplanowali m.in. spotkanie w Parku Jordana, wykłady i międzypokoleniową zabawę integracyjną. Impreza uzyskała dofinansowanie Samorządu Województwa Małopolskiego (w ramach otwartego konkursu ofert na lata 2021 – 2022 r. pn. „Aktywny Senior”) w kwocie ponad 57 tys. zł na dwa lata.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MANKO. Województwo Małopolskie co roku wspiera jego działalność poprzez współfinansowanie przedsięwzięć dedykowanych seniorom organizowanych przez Stowarzyszenie (tryb „małego grantu”, dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert), jest także Partnerem Honorowym „Głosu Seniora” i Ogólnopolskiej Karty Seniora.

Magazyn Ogólnopolski Głos Seniora, o nakładzie 30 tys. egzemplarzy, dociera już do ponad 800 organizacji seniorskich w Polsce. Ogólnopolską Kartę Seniora posiada 250 tys. seniorów, ma 1600 partnerów, do kampanii Gmina Przyjazna Seniorom przystąpiło 120 gmin.

W tegorocznych Senioraliach biorą udział również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Urzędu Miasta Krakowa, samorządów gminnych i powiatowych, koordynatorzy polityki senioralnej.

Jestem dumny, że małopolscy seniorzy stanowiący coraz liczniejszą grupę Małopolan charakteryzują się niezwykłą aktywnością i nieustannie udowadniają, iż czas na emeryturze nie musi stanowić okresu bezczynności. W Małopolsce działają liczne organizacje pozarządowe zrzeszające osoby starsze, które ciągle mnie zaskakują swoją bogatą ofertą warsztatów, kursów językowych, czy też różnych form spędzania czasu wolnego poza domem

- dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

W Małopolsce stawiamy także na innowacje społeczne, które mają za zadanie ułatwiać seniorom funkcjonowanie w przestrzeni publicznej i prywatnej, zwiększać dostęp do różnego typu usług lub być produktami czy metodami pracy, które ułatwią samodzielne i aktywne życie.

Galeria zdjęć