Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w wydarzeniu. Kongres będzie znakomitą okazją do spojrzenia w przeszłość i przyszłość polityki społecznej na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym
– mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
W pierwszy dzień kongresu organizujemy Małopolski Dzień Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, który specjalnie na to wydarzenie otwiera się przedpremierowo dla dzieci z rodzin zastępczych. W czasie wydarzenia przedstawimy ideę Klubów Rodzin Zastępczych, a także porozmawiamy o kampaniach społecznych promujących rodzicielstwo zastępcze.
Drugiego dnia w przestrzeni Auditorium Maximum UJ w ramach różnorodnych sesji tematycznych, paneli dyskusyjnych, debaty oksfordzkiej, w których udział wezmą eksperci z różnych środowisk, poruszona będzie tematyka bezpieczeństwa społecznego, przygotowania kadr pomocy społecznej oraz społecznego rozumienia procesu deinstytucjonalizacji.
W ostatnim dniu odbędzie się wspólne posiedzenie Krajowego i Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. W trakcie posiedzenia - razem z dyrektorami i przedstawicielami regionalnych ośrodków polityki społecznej - rozpoczniemy pracę nad uspójnieniem komunikowania o ekonomii społecznej na bazie dotychczasowych doświadczeń. Kongres zakończymy warsztatami kreowania przyszłości “Futures Literacy".
Ponadto, każdego dnia przyjrzymy się innowacjom społecznym, jako działaniom wypełnionym empatią, zrozumieniem i odwagą.
Usługi społeczne, piecza zastępcza i innowacje społeczne są działaniami priorytetowymi dla naszego regionu. Cieszę się, że to właśnie w Małopolsce możemy rozmawiać o kierunkach rozwoju polityki społecznej
– dodaje Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Kongres skierowany jest do małopolskich przedstawicieli: instytucji pomocy społecznej oraz wspierania rodziny i systemu pieczy, JST, sektora ekonomii społecznej, Członków Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, Członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej oraz przedstawicieli regionalnych ośrodków polityki społecznej.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Kongres finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Budżetu Państwa oraz budżetu Województwa Małopolskiego.
Szczegółowe informacje o Kongresie dostępne są na stronie ROPS w Krakowie.