Po ogólnopolskim rozdaniu w konkursie Samorząd Równych Szans, przyszedł czas docenić działania bardziej lokalne – ale równie ważne. Tegoroczne nagrody Małopolskiego Samorządu Równych Szans powędrowały więc do tych gmin i powiatów z naszego regionu, które zaangażowały się w ciekawe inicjatywy wspierające osoby niepełnosprawne. Szukano szczególnie takich projektów, które ułatwiają im codzienne życie lub pomagają realizować własne pasje czy marzenia.
Nagroda za dobre zniżki
W tym roku w ramach regionalnej edycji konkursu kapituła przyznała tytuł za najlepsze działania w gminie oraz dwa wyróżnienia – dla powiatu i gminy. Główną nagrodę za najlepsze działania gminne, tym samym tytuł „Małopolskiego Samorządu Równych Szans 2017”, otrzymało Miasto Kraków. Kapituła doceniła projekt Kraków dla Rodziny „N”, czyli specjalny system zniżek, z jakich mogą korzystać rodziny wychowujące dziecko z niepełnosprawnością. Karta umożliwia łatwiejszy dostęp nie tylko do instytucji edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, rekreacyjno-turystycznych, ale też rabaty na inne usługi.
Wypożyczają sprzęt i spełniają marzenia
Pierwsze wyróżnienie otrzymała gmina Trzebinia, która razem ze Stowarzyszeniem Malta Służba Medyczna prowadzi od kilku lat wypożyczalnię sprzętu medycznego w Trzebini.
Z kolei za najlepsze działanie powiatowe uznano Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który jest organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni – działający pod pieczą powiatu bocheńskiego. Dzięki tej inicjatywie już od 10 lat na scenie spotykają się zarówno osoby pełnosprawne, jak i te z różnymi ograniczeniami. Co więcej, młodzież ma szansę pracować z najbardziej znanymi piosenkarzami czy aktorami, ponieważ w rolę mentorów festiwalu wcielają się od lat prawdziwe gwiazdy.
Małopolska doceniona za wrażliwość
Przypomnijmy, że w ogólnopolskim konkursie Samorząd Równych Szans, znalazło się Województwo Małopolskie. Jury doceniło projekt Małopolska. Kultura Wrażliwa, który polega na poprawie dostępności instytucji kultury województwa małopolskiego dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej o projekcie możesz przeczytać tutaj.