Celem konkursu, który przeprowadzany jest co roku jest propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, który Miłosiernym Samarytaninem nazwał każdego, kto zatrzyma się przy cierpieniu drugiego człowieka. Kandydatury do plebiscytu można zgłaszać w dwóch kategoriach: pracownik służby zdrowia oraz osoba, która bezinteresownie, systematycznie i prywatnie - w sposób nie związany z żadną organizacją - służy drugiemu człowiekowi.
Statuetkę tegorocznej laureatce - dr n. med. Marii Niemiec z Krynicy Zdroju wręczył marszałek Małopolski Marek Sowa. Maria Niemiec jest emerytowanym kardiologiem. Często dofinansowuje realizację recept pacjentom, których leczy bezpłatnie, a także jeździ z wizytą na własny koszt do osób biednych.
W czasie dzisiejszej gali wręczono również wyróżnienia, które trafiły do: dr n. med. Jacka Domańskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, dr n. med. Roberta Gałązkowskiego - dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, lek. med. Joanny Streb z Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz do Małgorzaty i Andrzeja Rzepeckich z Krakowa za działalność na kontynencie afrykańskim. Specjalne wyróżnienie przyznano kierownikowi oraz specjalistom z Przychodni dla osób bezdomnych i biednych prowadzonej przez Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" z Warszawy, a Honorowy tytuł Miłosiernego Samarytanina otrzymał prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Organizatorem konkursu „Miłosierny Samarytanin Roku” jest Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza. W początkowym okresie swej działalności stowarzyszenie skupiało się wyłącznie na pomocy chorym w szpitalu im. J. Dietla w Krakowie. Obecnie wolontariusze – ok. 200 osób - oferują swą również chorym dzieciom w szpitalu pediatrycznym im. św. Ludwika, docierają do domów wielu samotnych i chorych ludzi, oraz współpracują z krakowskimi domami dziecka.
(Biuro prasowe/mprz)