Wystarczy tylko 12 minut, aby określić swoje maksymalne tętno (HR max). To bardzo pomocny wskaźnik w planowaniu każdego startu. Dystans, jaki uda się przebiec w czasie Testu Coopera, pozwoli z dużym prawdopodobieństwem określić tzw. „średnie tempo” – czyli tempo, z jakim człowiek jest w stanie przebiec półmaraton. Należy tylko wykazać się odrobiną silnej woli i podczas testu dać z siebie jak najwięcej!
Warto również wyposażyć się w monitor pracy serca, tzw. sport tester. Dane z niego pomogą doświadczonemu trenerowi doradzić Wam w kwestiach dobrania tempa i tętna, z jakim powinno się przebiec 21 km.
Dystans, jaki uda się przebiec oraz tętno maksymalne to dane, które z dużym prawdopodobieństwem warunkują tempo, z jakim powinno się spróbować przebiec pierwsze 15 km w czasie 3. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego (16 października). Źle dobrana początkowa prędkość to albo kłopoty w drugiej części dystansu albo duża starta, która jest trudna do odrobienia. Dopiero po 15. kilometrze warto powalczyć o coś więcej. Ostanie 6 km półmaratonu należy biec z maksymalnym zaangażowaniem.
W niedzielę (9 października o godz. 9:00) na pętli w Parku Lotników Polskich, będzie można praktycznie przetestować teorię z Testu Coopera. Po wspólnej rozgrzewce, proponujemy przebiec założonym tempem 2x4 km. Jeśli nie sprawi Wam to większych problemów, za tydzień będziecie mogli przez pierwsze 15 km biegu biec właśnie z taką prędkością. Ten trening to szansa, by zweryfikować założenia z Testu.
To będzie wyjątkowy weekend – nastawiony na trening i bardzo praktyczny. Będzie doskonałą okazją, aby porozmawiać z doświadczonymi trenerami o taktyce, praktyce i teorii treningu. I to wszytko za darmo! Zapraszamy wszystkich, łącznie z początkującymi, dziećmi i zaawansowanymi biegaczami amatorami, ponieważ każdy w tych dniach znajdzie coś dla siebie.
Test Coopera i Śniadaniowe biegowe są wydarzeniami sportowymi ze wsparciem województwa małopolskiego.
Przykładowa tabelka do wyznaczenia tempa na półmaraton – na bazie wyniku z Testu Coopera: