Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Zapraszamy na PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta

Sport
19 września 2023
Ludzie biegną pod Kopcem Kraka.
fot. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora biegu
Już 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza organizowana od 2007 roku. Uczestnicy mają do pokonania około 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Co ciekawe, jest to jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta.

Prawie 1/4 biegu prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni, a różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie w przeważającej części tylko się wznosi. Po drodze można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę. Z uwagi na remont ul. Kościuszki, w tym roku nastąpiła korekta środkowej części tradycyjnego przebiegu trasy.

Start 24 września (niedziela) o godz. 10.30 pod Kopcem Krakusa, natomiast meta u stóp Kopca Piłsudskiego. Ustalony ze względów bezpieczeństwa limit uczestników to 3,5 tys. pełnoletnich osób, które na pokonanie trasy mają 2 godziny. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń internetowych na liście startowej jest 3145 osób - będzie można się jeszcze zapisać 22 i 23 września w Biurze Zawodów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.
W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn do zdobycia są nagrody pieniężne, a w kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe – w obu przypadkach dla pierwszych trójek zawodniczek i zawodników.

Bieg Trzech Kopców wraz z Cracovia Maraton oraz Cracovia Półmaratonem Królewskim wchodzi w skład Królewskiej Triady Biegowej. Każdy, komu w trakcie sezonu biegowego uda się ukończyć wszystkie trzy wyżej wymienione imprezy, honorowany jest specjalną nagrodą.

Więcej informacji o biegu można znaleźć na stronie: biegtrzechkopcow.pl.

Województwo Małopolskie jest Partnerem Strategicznym wydarzenia, które jest kolejnym biegiem w ramach Królewskiej Triady Biegowej.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM/ŁP