Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu jest: „Sport dla przyszłości”. Uczestnicy dwudniowego wydarzenia podejmą m.in. temat możliwości organizacji Igrzysk Olimpijskich w Polsce, na przykładzie III Igrzysk Europejskich Kraków–Małopolska 2023 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Wśród uczestników wydarzenia są obecni radni Województwa Małopolskiego: Grzegorz Biedroń, Maciej Koźbiał, Grzegorz Lipiec, Jerzy Fedorowicz, Rafał Stuglik, Małgorzata Szostak, Patrycja Tocka, Jan Piczura, Marek Wierzba oraz Sekretarz Województwa Wojciech Pałka.
Dziękuję organizatorom za zaproszenie na III Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Będę wdzięczny, jeśli tego typu propozycje będą również kierowane do mojego następcy. Polska dynamicznie się rozwija, co doskonale widać na przestrzeni dziesięciu lat mojej prezydentury – był to czas wielu pozytywnych zmian. W ostatnich latach nasz kraj z powodzeniem organizował wydarzenia sportowe rangi międzynarodowej – od UEFA Euro 2012, o które zabiegał śp. Lech Kaczyński, Prezydent RP, poprzez Mistrzostwa Świata w siatkówce, aż po III Igrzyska Europejskie Kraków–Małopolska. Pokazaliśmy, że potrafimy organizować wielkie wydarzenia sportowe na wysokim poziomie, a także dysponujemy odpowiednią, nowoczesną infrastrukturą. Uważam, że pomysł organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Warszawie w 2040 roku to realny projekt, który jako kraj jesteśmy w stanie z powodzeniem zrealizować. Dziś jesteśmy w Zakopanem – naprzeciwko nas znajduje się wyczynowy stok na Nosalu, a narciarstwo to moja pasja. Podkreślam, że po koniecznej modernizacji, wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i władzami Zakopanego, powinien on zostać udostępniony przede wszystkim dla celów szkoleniowo-treningowych. Na koniec chcę jeszcze raz mocno podkreślić – sport powinien nas łączyć, a nie dzielić. Będę za to nie tylko trzymał kciuki, ale zawsze jestem gotów zaangażować się w realne działania
- mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas ceremonii otwarcia tegorocznego III EKSiT.
Jednym z głównych tematów będzie również aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży w dobie powszechnej cyfryzacji życia społecznego. Ponadto, istotnym punktem programu będzie uroczysta gala, podczas której uhonorowane zostaną osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla rozwoju polskiego sportu.
Nie mam wątpliwości, że trzecia edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki powtórzy sukces dwóch poprzednich. Obecność tak wielu znakomitych gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów, gwarantuje, że nasze spotkanie w Zakopanem przyniesie wymierne efekty. Małopolska to wymarzone miejsce do rozmów o turystyce i sporcie. To właśnie w Zakopanem i w Tatrach, w XIX wieku, rodziła się polska turystyka. Nasz region to również kolebka polskiego sportu – tutaj powstawały liczne organizacje sportowe, w tym m.in. Polski Komitet Olimpijski. Obecnie możemy z dumą powiedzieć: „Małopolska kocha sport, a sportowcy kochają Małopolskę”. Dowodem są sukcesy naszych zawodników – podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu siedmioro Małopolan zdobyło pięć medali: dwa srebrne i trzy brązowe. Jesteśmy dumnym narodem co widać na arenie międzynarodowej, świadczy o tym choćby fakt dużej liczby zagranicznych uczestników w tegorocznym EKSiT
- podkreślał podczas inauguracji Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Samorząd Województwa Małopolskiego aktywnie wspiera rozwój sportu – finansuje przedsięwzięcia promujące aktywność fizyczną dzieci i młodzieży, oferuje system stypendiów dla młodych sportowców, współorganizuje wydarzenia o randze międzynarodowej i wspiera sport amatorski oraz rekreację. W turystyce Małopolska również ma wiele do zaoferowania. W 2024 roku region odwiedziło 25 mln gości, z czego 16 mln skorzystało z oferty turystycznej, w tym z usług noclegowych.
Tegoroczny Kongres podzielono na pięć bloków tematycznych:
- Igrzyska w Polsce
- Społeczne znaczenie sportu i rozwoju kultury fizycznej
- Biznes i marketing w sporcie
- Wielkie wyzwania polskiego i europejskiego sportu
- Turystyka, która buduje
Poprzednie edycje Kongresu gromadziły każdorazowo ponad 1500 uczestników. Wśród gości – podobnie jak w tym roku – znaleźli się politycy, sportowcy, przedstawiciele świata biznesu i organizacji międzynarodowych.
Życzę, by tegoroczna edycja Kongresu spełniła pokładane w niej nadzieje. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji. Wierzę, że wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz opiniotwórczych wydarzeń społecznych o znaczeniu krajowym i europejskim. Mam nadzieję, że uda się szeroko omówić kluczowe tematy – m.in. organizację Igrzysk Olimpijskich w Polsce, czy rozwój sportu dzieci i młodzieży. Program Kongresu jest bogaty, ale zachęcam również do poznania naszego regionu – Zakopanego, Tatr i całej Małopolski.
- mówił Łukasz Smółka gospodarz regionu.
Małopolska - Arena Mistrzostw
Nie bez powodu wydarzenie odbywa się właśnie w Małopolsce – regionie, który z powodzeniem łączy tradycję, nowoczesność, turystykę i sport. To tutaj rozwijały się organizacje sportowe, tutaj narodził się Polski Komitet Olimpijski. Małopolska to dziś „Arena Mistrzostw” – miejsce gotowe do organizacji imprez sportowych najwyższej rangi. Różnorodna infrastruktura, górskie krajobrazy i szeroka oferta sportowa sprawiają, że region ten przyciąga turystów i tworzy doskonałe warunki dla aktywności fizycznej.
Województwo Małopolskie wspiera i promuje kulturę fizyczną na wielu poziomach. Tworzy warunki do rozwoju aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, wspiera instytucje realizujące zadania z zakresu kultury fizycznej oraz inwestuje w kapitał ludzki. Oferowana oferta sportowo-rekreacyjna ma zachęcać zarówno zawodników, jak i osoby uprawiające sport rekreacyjnie. Samorząd wspiera też inicjatywy sportowe o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń dla jak najszerszej grupy Małopolan. Szczególną wagę przykłada się do popularyzacji sportu na wsi, w środowisku akademickim i wśród osób z niepełnosprawnościami. Dla młodych sportowców dostępne są nagrody i stypendia – zarówno edukacyjne, jak i sportowe (z Funduszu im. Stefana Kapłaniaka). W 2024 roku stypendium z tego funduszu otrzymało aż 593 młodych sportowców. Cyklicznie przyznawany jest także „Małopolski Laur Sportu” – nagroda dla sportowców i trenerów za zdobycie medali na Igrzyskach Olimpijskich, Paraolimpijskich, Głuchych oraz Mistrzostwach Świata i Europy.
Województwo jest również organizatorem wielu Olimpiad Młodzieży – letnich i zimowych. To tylko część szeroko zakrojonych działań podejmowanych przez Samorząd Małopolski w zakresie sportu i turystyki. Małopolska to jeden z najważniejszych regionów Polski w organizacji wydarzeń sportowych. To właśnie tu odbywają się: Puchar Świata w skokach narciarskich, Małopolski Wyścig Górski, Hill Climb Limanowa, Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera, Cavaliada Kraków, Pienin Ultra Trail i wiele innych wydarzeń sportowych najwyższej rangi. Dzięki partnerstwu z prestiżowymi imprezami międzynarodowymi, Małopolska nie tylko buduje swój wizerunek jako regionu sportu, ale także zyskuje uznanie na arenie międzynarodowej.