Celem funduszu stypendialnego jest wspieranie utalentowanych małopolskich sportowców, ich rozwoju indywidualnego oraz wzrostu poziomu sportowego stypendystów, jak i zwiększenie szansy na odkrycie nowych talentów
Małopolanie uzyskujący wyniki sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej, zasługują na wyróżnienie w postaci stypendiów sportowych, a tym samym stworzenie im jak najlepszych warunków do uprawiania sportu, dając perspektywę osiągnięcia w przyszłości coraz lepszych wyników sportowych
- informuje wicemarszałek Witold Kozłowski.
Podstawą ubiegania się o stypendium jest łączne spełnienie następujących warunków:
1) osiągnięcie wyniku sportowego, jednego z niżej wymienionych:
- zdobycie medalu (złotego, srebrnego, brązowego) na igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich,
- zdobycie medalu (złotego, srebrnego, brązowego) na mistrzostwach świata, mistrzostwach świata niepełnosprawnych,
- zdobycie medalu (złotego, srebrnego, brązowego) na mistrzostwach Europy, mistrzostwach Europy niepełnosprawnych,
- uzyskanie nominacji uprawniającej do startu w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich,
- zdobycie medalu (złotego, srebrnego, brązowego) na: mistrzostwach Polski seniorów, mistrzostwach Polski w sportach objętych ogólnopolskim Systemem Sportu Młodzieżowego oraz na mistrzostwach Polski niepełnosprawnych, organizowanych przez odpowiednie polskie związki sportowe w danym sporcie lub krajową organizację prowadzącą współzawodnictwo sportowe osób niepełnosprawnych w danym sporcie.
2) wynik sportowy należy osiągnąć w jednej z dyscyplin sportowych, które znajdowały się w programie Igrzysk Olimpijskich (letnich i zimowych) oraz Igrzysk Paraolimpijskich (letnich i zimowych), w momencie zdobywania przez zawodnika wyniku sportowego.
W ramach funduszu stypendialnego można ubiegać się o stypendia za osiągnięcia sportowe uzyskane w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku poprzedzającego rok udzielenia stypendium.
Można otrzymać tylko jedno stypendium w danym roku kalendarzowym. Nie można otrzymać stypendium za ten sam wynik sportowy więcej niż jeden raz.
Stypendia sportowe będą przyznawane na okres 12 miesięcy w danym roku kalendarzowym.
Kandydatów do stypendiów mogą zgłaszać m.in.: osoby fizyczne, polskie związki sportowe, stowarzyszenia kultury fizycznej, związki stowarzyszeń kultury fizycznej. Zgłoszenie własnej kandydatury może dokonać osoba uprawniona do stypendium, tj. pełnoletni zawodnik, lub w przypadku zawodników niepełnoletnich, jego rodzic / opiekun prawny.
Szczegółowy regulamin i wzory dokumentów są tutaj