Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Wielki finał Tour de Pologne w Krakowie

Sport
16 lipca 2012
Dziś kolarze biorący udział w 69. wyścigu Tour de Pologne zakończyli rywalizację. Po godzinie 15:00 zawodnicy wyruszyli z Rynku Głównego w Krakowie, by pokonać ostatni, liczący 131,4 km. etap TDP. Zwycięzcą tegorocznego wyścigu, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu w Karpaczu został Włoch Moreno Moser. Polak Michał Kwiatkowski był o włos od zwycięstwa.  Zawodnikom kibicował marszałek Marek Sowa.

Tour de Pologne składał się z siedmiu etapów ( łącznie 1234,7 km), z czego trzy przebiegały przez Małopolskę. Dzisiejsza trasa wyścigu  prowadziła przez  krakowskie ulice: św. Anny – Studencką – Garncarską – al. Mickiewicza – 3 Maja – Piastowską – Królowej Jadwigi – al. Krasińskiego – most Dębnicki – Konopnickiej – Kamieńskiego – Wielicką. Kolarze dojechali do Wieliczki, gdzie przejechali ul. Krakowską i Kościuszki, po czym wrócili do Krakowa. Wyścig kończyli w ulewnym deszczu. Ostatni, VII etap wyścigu wygrał Niemiec John Degenkolb.

Niedzielny, VI etap z Bukoviny Terma Hotel Spa do Bukowiny Tatrzańskiej wygrał  natomiast Włoch Moreno Moser z Liquigas-Cannondale, który po tym odcinku powrócił na pozycję lidera. Przypomnijmy, że pierwszy etap wyścigu z Karpacza do Jeleniej Góry o długości 179,5 km najszybciej pokonał również ten włoski zawodnik. W drugim etapie, na trasie Wałbrzych-Opole najszybszy okazał się Brytyjczyk Ben Swift, ale koszulkę lidera utrzymał Moreno Moser. Po trzecim etapie triumfował Czech Zdenek Stybar. Czwarty etap z Będzina do Katowic wyłonił nowego lidera wyścigu - Michała Kwiatkowskiego z zespołu Omega Pharma-Quick Step.  Na mecie w Katowicach niespodziewanie najszybciej dotarł Litwin Aidis Kruopis. W Zakopanem najszybszy ponownie okazał się Brytyjczyk Ben Swift, a Polak Michał Kwiatkowski utrzymał pozycję lidera, którą stracił jednak w szóstym etapie na rzecz Włocha Moreno Mosera - zwycięzcy 69. Tour de Pologne.

Podczas 69. Tour de Pologne rywalizowało 25 ekip, w tym reprezentacja Polski. Tour de Pologne finansowo wsparło Województwo Małopolskie.

***
Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz gazeta „Przegląd Sportowy”. Na starcie stawiło się 71 kolarzy. Tradycja została wskrzeszona dwa lata po zakończeniu II Wojny Światowej.

Do roku 1992 wyścig miał amatorski status. Rok później Czesław Lang, zwycięzca Tour de Pologne z 1980 roku i srebrny medalista olimpijski z Moskwy, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie wyścig stał się wydarzeniem światowego formatu. Zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, m.in. Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow i Marco Pantani oraz najlepsi polscy zawodnicy Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski.

W ubiegłym roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, z którego wynika obowiązek startu dla najlepszych 18 ekip na świecie.

W 2011 r. „Przegląd Sportowy” uznał 68. Tour de Pologne najlepszą imprezą sportową.