Nasz narodowy wyścig kolarski kolejny raz jest organizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego.
Już po raz siódmy Województwo Małopolskie zostaje partnerem wyścigu Tour de Pologne. Nie mogło być inaczej – to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w naszym kraju, którego trasa zawsze w lwiej części przebiega przez nasz region. Warto podkreślić, że to nie tylko święto kibiców, którzy mogą śledzić zmagania kolarzy – ale też najlepsza z możliwych promocji sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Jestem przekonany, że wiele osób po obejrzeniu tegorocznego peletonu, wsiądzie na rower i spróbuje swoich sił na małopolskich podjazdach
- zachęca marszałek Jacek Krupa.
W ciągu tygodnia, od 29 lipca do 4 sierpnia kolarze pokonają 1122 km, przejeżdżając przez ponad 500 miejscowości. Swoje zmagania rozpoczną w Krakowie, a zakończą siedem dni później w Bukowinie Tatrzańskiej. To największa zmiana, bo dotychczasowe toury kończyły się w stolicy Małopolski. Przed zawodnikami jazda po urokliwych uliczkach Starego Miasta w Krakowie i zmagania w miastach Śląska, podjazdy w Beskidach i wspinaczka na osławioną już Głodówkę nieopodal Zakopanego.
„Małopolskie” odcinki 74. Tour de Pologne:
- I etap 29.07, czyli Kraków - Kraków (130 km),
- III etap 1.08, czyli Jaworzno – Szczyrk (161 km, w tym 20,5 km po Małopolsce Zachodniej),
- IV etap 2.08, czyli Zawiercie - Zabrze (238 km, w tym 64 km po Małopolsce Zachodniej z Olkuszem jako miastem dwóch premii: lotnej i górskiej),
- VI etap 3.08, czyli Wieliczka – Zakopane (199 km),
- VII etap 4.08, czyli Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (132 km).
Na starcie tegorocznego TdP obok pochodzącego z małopolskich Zegartowic Rafała Majki stanęły największe kolarskie gwiazdy: Vincenzo Nibali – zwycięzca trzech największych wyścigów kolarskich na świecie: Tour de France (2014), Giro d’Italia (2013, 2016) oraz Vuelta a España (2010); Peter Sagan – zwycięzca Tour de Pologne z 2011r. i dwukrotny mistrz świata (2015, 2016) oraz ubiegłoroczny zwycięzca TdP – Tim Wellens. Nie zabrakło też innych kolarzy pochodzących z naszego regionu: Tomasza Marczyńskiego i Przemysława Niemca. Zwycięzcy pierwszego etapu tegorocznego Tour de Pologne – Peterowi Saganowi – stauetkę wręczył Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.
Ale to nie jedyne kolarskie zmagania, jakie czekają nas w najbliższych dniach. Od trzech lat Województwo Małopolskie jest także partnerem Tour de Pologne Amatorów, rozgrywanego w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku kolarze pokonają 67 km ze słynnym podjazdem pod Gliczarów – suma przewyższeń to aż 1300 metrów. W ubiegłym roku w Tour de Pologne Amatorów wystartowało 1700 osób – w tym może być ich nawet 2 tys.
Zobacz relację Telewizji Małopolska: