Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

W nagrodę zagrają w Azji

Sport
03 sierpnia 2023
Męska reprezentacja Polski do lat 21 awansowała do turnieju finałowego cyklu Nations League w koszykówce 3x3, który rozegrany zostanie w Mongolii. To efekt świetnej gry Biało-czerwonych podczas ostatniego etapu gier w Krakowie.

W ramach cyklu na boiskach pod Wawelem (Plac Wielkiej Armii Napoleona) i w hali 100-lecia Cracovii przy Błoniach zostało rozegranych sześć turniejów w kategoriach U21 i U23. W rywalizacji starszych koszykarek i koszykarzy wystąpiło sześć drużyn z Czech, Chorwacji, Łotwy, Ukrainy, Irlandii i Polski.

Polscy koszykarze, występujący w składzie Błażej Czerniewicz, Maksymilian Formella, Piotr Lis i Daniel Ziółkowski, okazali się najlepsi w trzecim turnieju cyklu Nations League. Wcześniej zajęli drugie i trzecie miejsce. Trzeciego dnia dali absolutny popis umiejętności, wygrywając wszystkie trzy spotkania. W pierwszym pokonali Niemców 21:15, w pełni kontrolując przebieg wydarzeń. Prowadzili już 20:9, co pokazuje ich dominację w starciu z zespołem z zawodnikami, którzy w Igrzyskach Europejskich pokonali pierwszą reprezentację Polski.

Dzięki dobrym wynikom w cyklu w Hannoverze i w Krakowie Polacy musieli jeszcze wyprzedzić Izrael, by wygrać wyścig o awans do turnieju finałowego. Udało im się to w kolejnym starciu, w którym pokonali swojego bezpośredniego rywala 20:19. Losy tego spotkania ważyły się do samego końca - po jego zakończeniu polscy koszykarze mogli wznieść ręce w geście triumfu, a uradowany trener Michał Hlebowicki wykrzyczał "Mongolio, czekaj na nas!". Choć główny cel został osiągnięty, Biało-czerwoni nie zamierzali na tym poprzestać. W finale zawodów przez długi czas nie mogli przełamać Hiszpanii, która zwyciężyła dzień wcześniej. Ostatnie akcje potoczyły się jednak błyskawicznie i rozstrzygnęły na korzyść Polaków (21:19). Nasi reprezentanci zadedykowali wywalczone trofeum kontuzjowanemu koledze z kadry Olafowi Perzanowskiemu - nagrody odebrali w koszulkach z hasłem "Perzan - jesteśmy z Tobą".

Turniej finałowy całego cyklu rozegrany zostanie w Mongolii w dniach 13-15 września, a zagra w nim 12 zespołów (większość z kategorii U23).

Nations League jest jednym z najbardziej prestiżowych turniejów w młodzieżowej koszykówce 3x3. Mecze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców, również zagranicznych. Emocje towarzyszyły im przez sześć dni rywalizacji młodych sportowców.

Województwa Małopolskie było partnerem wydarzenia. 31 lipca Hiszpanów dekorował Stanisław Bisztyga, radny Małopolski.