Na planszach w Nowej Hucie zmierzyło się 484 zawodników. Polscy szpadziści reprezentowali 43 kluby, ponadto pojawiło się 77 adeptów szermierki z Białorusi, Czech, Litwy, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Tradycyjnie od 2003 roku Zerwikaptur stał się w szermierczym środowisku jednym z najbardziej pożądanych trofeów. Zwycięzca zmagań wśród najmłodszych otrzymał replikę dwuręcznego miecza oryginalnych rozmiarów, a miniatura przypadła w udziale za drugie i trzecie miejsce.
Finałową ósemkę juniorów młodszych opanowali Ślązacy. Wygrał Daniel Niestrój (Piast Gliwice) przed Janem Koronkiewiczem, Maciejem Bielcem i Jerzym Nawrockim (Szpada Wrocław). Wśród pań zwyciężyła Kaja Kościelniak (Piast), pokonując Ukrainkę Julię Svystil. Trzecie miejsce podzieliły między siebie zawodniczki Startu Opole Pamela Gnatowicz i Aleksandra Jurkowska. Najlepszym zuchem (do lat 10) okazał się Iwo Czerwiński (Polski Klub Szermierczy Warszawa).
Wśród młodzików Zerwikaptur powędrował do Rybnika (Kacper Kordas) oraz do Budapesztu (Aleksandra Balog). Franciszek Koc z KKSu Kraków uratował honor Małopolan, który zajął trzecie miejsce wraz z Kacprem Cebo z Kosyniera Gliwice w kategorii dzieci. Zwyciężył Michał Rachwalik ze Startu Opole przed Bartłomiejem Zbierada (PKSz Warszawa).
Wśród dziewcząt zwyciężyła Dorota Rożniecka z PTG 1983 Sokół Mielec pokonując w finale Katarzynę Knapik z Chorzowa. Wreszcie w kategorii dinozaurów czyli osób dorosłych uprawiających szermierkę amatorsko, nie mających za sobą wcześniejszych doświadczeń z tą dyscypliną triumfował Paweł Sitko z Bytomia pokonał w finale Czecha Jirzego Novotnego,a na trzecim miejscu stanęli Jerzy Cnotalski i Janusz Grębosz, którzy tajniki szermierki poznają od kilku lat w krakowskim Zerwikapturze.
X Międzynarodowy Turniej w Szpadzie „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty” dofinansowało województwo małopolskie.