Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Satysfakcja z pokonania własnej słabości

Sport
18 maja 2023
26 maja miłośnicy wyczerpujących pieszych wędrówek rozpoczną XVIII Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy - Kierat 2023. Partnerem wydarzenia, które powstało 19 lat temu, jest Małopolska.

Maraton jest przeznaczony dla miłośników marszobiegów oraz amatorów turystyki pieszej o bardzo wysokim przygotowaniu kondycyjnym, wysokiej odporności psychicznej i umiejętności orientacji w terenie. Długość trasy liczy 100 km, przebiega przez malownicze tereny Beskidu Wyspowego (start i meta znajduje się w Zespole Placówek Oświatowych w Słopnicach) i Gorców. Suma podejść wynosi około 4 000 metrów z 14 punktami kontrolnymi, które zawodnicy zdobywają przemierzając „na orientację”. Na pokonanie trasy uczestnicy mają 30 godzin.

Choć organizatorzy zapewniają każdemu uczestnikowi specjalnie przygotowaną mapę, nie zabraniają korzystania z własnych map i urządzeń GPS. Do mety należy dojść w określonej kolejności i w odpowiednim czasie, samodzielnie wybierając drogę. Maraton odbywa się bez względu na pogodę. Dlatego jest tak wielkim wyzwaniem nawet dla doświadczonych piechurów i biegaczy. Zamknięcie mety nastąpi w nocy z soboty na niedzielę 28 maja, a uroczyste zakończenie w niedzielny poranek.

Maraton należy do imprez niekomercyjnych, który od wielu lat jest bardzo chwalony przez uczestników za pakiet startowy, profesjonalną organizację oraz bardzo ciekawe trasy, stanowiące trudne wyzwania dla uczestników. Dystans przebyty w kolejnych edycjach Kieratu jest zaliczany do klasyfikacji „Za wytrwałość”. Główną nagrodą jest satysfakcja z pokonania własnych słabości. Każdy, kto zaliczy przynajmniej jeden punkt kontrolny, otrzyma pamiątkowy dyplom i medal. Do 2019 roku Kierat był największą imprezą w Polsce zaliczaną do Pucharu Polski, w Pieszych Maratonach na Orientację o dystansie 100 km.

Kierat jest też okazją do przeżycia niezapomnianej przygody. O atrakcyjności maratonu niech świadczy fakt, że niektórzy jego uczestnicy są mu wierni od samego początku, który miał miejsce w 2004 roku i czynią wszystko, by nie opuścić żadnej jego edycji.

Jeśli czujesz się na siłach, aby sprostać temu niecodziennemu wyzwaniu, nie zwlekaj z dokonaniem zgłoszenia. Wszystkie niezbędne informacje, w tym regulamin i akces są tutaj

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM/ Wak