Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Polscy skoczkowie narciarscy wygrali Puchar Narodów

Sport
25 marca 2019
Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Michal Doleżal zastąpił na stanowisku trenera reprezentacji Polski Stefana Horngachera.

Po dwóch latach przerwy Polacy stanęli na najwyższym stopniu podium w rywalizacji zespołowej. W sobotę po raz pierwszy w historii wygrali konkurs skoków narciarskich na skoczni mamuciej. W tym sezonie „Biało-czerwoni” trzykrotnie zwyciężali w cyklu Pucharu Narodów, w Planicy, Wiśle i Willingen.

Horngacher zakończył piękną przygodę z polską kadrą. Jego zasługi dla rozwoju polskich skoków narciarskich są olbrzymie. W ciągu trzech lat pod jego wodzą Biało-czerwoni zostali drużynowymi mistrzami świata. W Lahti Piotr Żyła dorzucił do kompletu brązowy medal. W Pjongczang Stoch sięgnął po złoto indywidualnie, a drużyna po trzecie miejsce na zimowych igrzyskach olimpijskich. Przed rokiem skoczek z Zębu zdobył Kryształowa Kulę. Wreszcie Kubacki został mistrzem świata, a Stoch był drugi podczas tegorocznych mistrzostw świata w Seefeld. Kolejnym wyzwaniem dla Austriaka będzie prowadzenie reprezentacji Niemiec po rezygnacji Wernera Schustera. Pierwszym trenerem Polski został 41-letni Doleżal. Czech nie jest postacią anonimową. Od 2016 roku był asystentem Horngachera, odpowiedzialnym za sprzęt w naszej kadrze. Doleżal poprowadzi Polaków do igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Tegoroczną rywalizację w Pucharze Świata zdominował Ryoyu Kobayashi, zwyciężając w 13 zawodach indywidualnych. Wygrał 67. Turniej Czterech Skoczni (w każdym z czterech konkursów, podobnie jak w przeszłości zrobili to Sven Hannawald i Kamil Stoch, był pierwszy), Willingen Five, Raw Air, Planica 7 i małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w lotach narciarskich. Jest brązowym medalistą mistrzostw świata z Seefeld w konkursie drużynowym. Co ciekawe 23-latek z Japonii pierwsze swoje punkty w Pucharze Świata zdobył przed trzema laty w Zakopanem, a pierwszy raz na podium stanął w Wiśle. Kobayashi jest pierwszym Japończykiem w historii, który zdobył Puchar Świata w skokach narciarskich. W niedzielę na zakończenie cyklu poprawił rekord skoczni w Planicy wynikiem 252 m.

Autor: Biuro Prasowe UMWM