Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Oto 10 sportowych Asów Małopolski

Sport
21 grudnia 2012
Podczas finałowej gali w Krakowie poznaliśmy nazwiska laureatów w plebiscycie Asy Małopolski 2012, w którym czytelnicy Dziennika Polskiego wyłaniają najlepszych i najpopularniejszych sportowców z naszego regionu. Plebiscyt odbywa się pod honorowym patronatem marszałka Małopolski Marka Sowy.

W czasie dzisiejszej gali marszałek Marek Sowa wręczył też specjalną nagrodę Małopolskiego Asa Sportu tenisistce Agnieszce Radwańskiej.

W plebiscycie Małopolskie Asy 2012 pierwsze miejsce, już czwarty raz z rzędu, zdobyła biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk. W minionym sezonie pięciokrotnie wygrała w zawodach Pucharu Świata i po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w prestiżowym Tour de Ski. Była druga w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Drugie miejsce przypadło tenisistce Agnieszce Radwańskiej, która zanotowała najlepszy sezon w karierze i która jako druga Polka w historii awansowała do finału Wimbledonu.

Trzecie miejsce zdobył motocyklista Tadeusz Błażusiak – mistrz świata i mistrz Ameryki Północnej w enduro halowym.

Kolejne miejsca zdobyli:

Karateka Rafał Wajda - drużynowy mistrz świata w kata, wicemistrz świata w fuku-go. Drużynowy mistrz Polski i wicemistrz kraju indywidualnie w karate tradycyjnym.

Strzelec Łukasz Czapla - mistrz świata w strzelaniu do ruchomej tarczy (30+30 strzałów z 50 metrów). To jego piąte złoto wśród seniorów.

Skoczek narciarski Kamil Stoch – w minionym sezonie wygrał dwa konkursy Pucharu Świata w Zakopanem i w Predazzo. 10. w mistrzostwach świata w lotach w Vikersund. Piąty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Teakwondzistka Anna Buda - mistrzyni Europy w formułach light-contact i semi-contact. Podwójna mistrzyni Polski w tych samych konkurencjach.

Karateka Paweł Janusz - indywidualny i drużynowy mistrz świata oraz Polski w kata.

Tenisistka Urszula Radwańska - po raz pierwszy awansowała do finału turnieju WTA w Hertogenbosch. Zakończyła sezon jako 31. rakieta świata, choć zaczynała jako 105. zawodniczka.

Pilot Michał Wieczorek - brązowy medalista rajdowo-nawigacyjnych mistrzostw świata jako pilot. Drużynowy mistrz świata wespół z nawigatorem Michałem Osowskim.

Oprócz 10 wyłonionych w głosowaniu nazwisk najlepszych sportowców ogłoszono też zwycięzców w następujących kategoriach: Odkrycie roku (żużlowiec Jakub Jamróg) oraz As honorowy, którym nagrodzono siatkarkę Józefę Ledwig – dwukrotną brązową medalistkę olimpijską. Trenerem roku został trener żużlowców Unii Tarnów Marek Cieślak.