Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Sport
26 kwietnia 2023
rzesza biegaczy
maratończycy na trasie jubileuszowej edycji
Litwinka Lina Kiriluk (2:42:25) i Kenijczyk Lani Rutto (2:17:05) wygrali 20. Cracovia Maraton. Rywalizację na królewskim dystansie 42 km i 195 m - ze startem i metą w Rynku Głównym – ukończyło 5023 uczestników z 45 krajów. Małopolska była partnerem strategicznym wydarzenia.

Drugi był David Kiprono Metto, ubiegłoroczny triumfator, który w 2022 roku wygrał też 15. Bieg Trzech Kopców i zajął drugie miejsce w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim. Kenijczycy zdominowali podium plasując się na pierwszych sześciu pozycjach. Pierwszym Polakiem był siódmy na mecie - Mateusz Mrówka. Warto odnotować bardzo dobre 10. Michała Filiciaka z AZS AWF Kraków, który ubiegłoroczny wynik poprawił o ponad dwie minuty.

Druga w zmaganiach kobiet była Kenijka Ruth Chemisto Matebo, a trzecie miejsce w znakomitym stylu, wyprzedzając w końcówce rywalki, wywalczyła Ewa Jagielska. Osiągniecie Polki jest godne podkreślenia, bo przed tygodniem ukończyła maraton w Łodzi, i to na drugiej pozycji.

W rywalizacji wózkarzy już po raz dziewiąty w krakowskim maratonie triumfował Rafał Wilk, trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016) i były znakomity żużlowiec. Podobnie jak przed rokiem drugi był Krzysztof Plewa, który tym razem rywalizował o zwycięstwo do ostatnich metrów. Trzecie miejsce zajął Jakub Staszkiewicz z Krakowa.

W imieniu marszałka Witolda Kozłowskiego w wydarzeniu wzięła udział Sylwia Czeremuga, dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Rafał Kosowski, radny Województwa Małopolskiego, przewodniczący komisji edukacji, kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Wyniki 20. Cracovia Maraton są tutaj

Na scenie uhonorowani zostali również „Wytrwali” Cracovia Maraton, czyli elitarne grono osób, które ukończyły wszystkie 20. edycji imprezy.

W wieczór (21.30) poprzedzający maraton rozegrano Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km, a wcześniej 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i 16. edycję Cracovia Maraton na Rolkach.

W wyjątkowym Igrzyskowym Biegu Nocnym na 10 km, w rozświetlonej scenerii Rynku Głównego jako pierwsi na mecie zameldowali się Albert Kipkorir Tonui i Izabela Paszkiewicz. Wystartowało 3401 osób z 35 krajów. Tuż przed rozpoczęciem biegu, po raz pierwszy w stolicy Małopolski oficjalnie zaprezentowano Ogień Pokoju, który od 21 czerwca do 2 lipca będzie płonął podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Wyniki Igrzyskowego Biegu Nocnego są w tym miejscu

W 16. edycji Cracovia Maraton na Rolkach, która rozpoczęła weekend maratoński w Krakowie, triumfowali ci sami zawodnicy, co w ubiegłorocznej odsłonie imprezy – Paweł Ciężki z Krakowa (Rollerblade) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój). Wielokrotni mistrzowie Polski pokonali dystans 42 km i 195 odpowiednio w czasach 1:12:25 i 1:16:27.

Do ostatnich metrów z Pawłem Ciężkim o zwycięstwo rywalizował Marek Zgrzywa, uzyskując ten sam czas. Co ciekawe, przed rokiem również finiszował drugi, ale wtedy do końca musiał walczyć o tę lokatę. Podium uzupełnił olimpijczyk z Pekinu, reprezentant Polski w łyżwiarstwie szybkim Artur Janicki, ustępując pierwszej dwójce jedynie o dwie sekundy.

Wśród kobiet sytuacja wyglądała zgoła odmiennie – Aleksandra Glamkowska zdecydowanie zostawiła w tyle konkurentki. Druga na mecie Amelia Adamczuk osiągnęła czas 1:22:26, a trzecia Kinga Kałuża 1:22:28. Sekundę później finiszowała druga przed rokiem Magdalena Czusz.

W szesnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 251 zawodników.

Wyniki Cracovia Maraton na Rolkach 2023 można znaleźć tutaj

W 16. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego najlepsi Polacy uplasowali się tuż za podium – stały bywalec i triumfator wielu krakowskich biegów Adam Czerwiński oraz Monika Kaczmarek z drużyny ASICS FrontRunner, mistrzyni Polski w biegu na 5 km z 2019 roku. Szóste miejsce wśród pań zajęła Magdalena Heród, prowadząca organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie całoroczne treningi pod hasłem "Biegaj w Krakowie".

Wyniki 16. Mini Cracovia Maraton - w tym miejscu

W imprezie wystartowało niemal 500 miłośników biegania, od trzynastolatków po seniorów.

Następna 21. edycja Cracovia Maraton zaplanowana jest na 21 kwietnia 2024 roku.