Tytuł gospodarza zobowiązuje, bo jest to wydarzenie sportowe w randze mistrzostw Polski. Nasze województwo już ośmiokrotnie było organizatorem OOM w sportach zimowych (1999, 2002, 2007, 2011, 2015, 2017, 2019 i 2024). Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki, powierzył rolę gospodarza Małopolsce nieprzypadkowo, bo ta posiada najlepszą w Polsce zimową bazę sportową i organizacyjną (kluby, działacze i sędziowie). Dotychczasowe finały OOM, przeprowadzone w Małopolsce były zawsze wysoko oceniane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polskie Związki Sportowe i uczestników zawodów.
Oparta na wzorach olimpijskich
Formuła finałów OOM jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy konkurują w 11 dyscyplinach, biathlonie, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim i długim, narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym biegach, narciarstwie klasycznym skokach i kombinacji norweskiej, snowboardzie, sportach saneczkowych oraz koszykówce kobiet i mężczyzn.
OOM będzie na terenie małopolskich miast i gmin, co pozwoli zaangażować w organizację lokalne środowiska sportowe i samorządy terytorialne. Zmaganie młodych sportowców rozpoczną się 2 lutego i potrwają do 20 marca 2025 roku. Planowany jest udział ponad 1500 uczestników.
Tutaj zaczynali Kowalczyk i Stoch
W 1999 roku Justyna Kowalczyk sięgnęła po pierwsze dwa złote medale na dystansie 7,5 km, a drugie złoto dołożyła w biegu sztafetowym na 3,5 km wraz z Anną Kłaptocz i Bernadettą Niedźwiedzką, koleżankami z Maratonu Mszana Dolna. Trzy lata później Kamil Stoch triumfował na skoczniach zespołu Średniej Krokwi (K-65 i K-85), a w drużynowym konkursie był drugi ze Stanisławem Świdrem i Wojciechem Wierciochem.
Spośród uczestników tamtych zmagań wyrosła spora grupa przyszłych reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Prócz wspomnianych, byli to Krzysztof Pływaczyk (biathlon), Luiza Złotkowska (łyżwiarstwo szybkie), Konrad Niedźwiecki i Artur Waś (łyżwiarstwo szybkie), Katarzyna Karasińska, Karolina Riemen (narciarstwo alpejskie), Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek (narciarstwo biegowe), Ewelina Staszulonek (saneczkarstwo), Karolina Sztokfisz (snowboard). Ten wykaz to najlepszy dowód na celowość tych zawodów.
Małopolska liderem klasyfikacji generalnej
Województwo Małopolskie jest niekwestionowanym liderem klasyfikacji generalnej OOM w sportów zimowych, zdecydowanie dominując w liczbie zdobytych medali. Uroczyste otwarcie zaplanowano 6 lutego (godz. 17) w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Bezpośrednim organizatorem OOM jest Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej, wyłoniony w trybie otwartego konkursu ofert.