Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Sport
19 stycznia 2023
kibice w Arenie
siedem tysięcy kibiców nie pomogło szczypiornistom Polski
W pierwszym meczu II rundy mistrzostw świata - zaplanowanej w Tauron Arenie Kraków - polskim szczypiornistom nie pomógł doping siedmiu tysięcy kibiców. Podopieczni Patryka Rombla przegrali z Hiszpanią 23:27. W pozostałych meczach wygrywali faworyci, Francja i Słowenia. Małopolska jest partnerem wydarzenia.

Polska zagrała zdecydowanie lepiej niż w poprzednich dwóch spotkaniach ze Słowenią i Arabią Saudyjską w katowickim Spodku. Środowy mecz pod względem zaciętości i dramaturgii przypominał zmagania „Biało-czerwonych” na inaugurację mundialu z Francją. Polacy w I połowie dotrzymywali kroku wyżej notowanym rywalom. W 20. min było po 10. I choć za chwilę było 13:16, to na przerwę przeciwnicy schodzili z tylko jednym golem przewagi. – Faktycznie nie szło nam łatwo, szczególnie do przerwy – przyznał Jesus Montes, trener reprezentacji Hiszpanii. – Polacy grali nieźle w obronie, mieliśmy tylko jednego gola przewagi i to był bardzo niebezpieczny moment spotkania – przyznał.

Po zmianie stron nieźle w bramce spisywał się Mateusz Kornecki, pomagając kolegom w zatrzymywaniu ataków rywali, ale Hiszpanie byli coraz skuteczniejsi. Dodatkowo jeszcze lepiej niż Kornecki bronił Gonzalo Perez de Vargas. Polacy walczyli do upadłego, wkładając mnóstwo wysiłku w rywalizację z kombinacyjnie grającymi Hiszpanami. Przeciwnicy uspokoili grę, przejęli inicjatywę wykorzystując kilka naszych pomyłek. Dzięki temu w 45. minucie prowadzili już 21:17. Gdy w 51. minucie czerwoną kartkę ujrzał Patryk Walczak, nasza obrona miała coraz więcej problemów, Hiszpania prowadziła wtedy 24:20 i zasłużenie wygrała. Porażka oznacza definitywny koniec szans Polski na awans do ćwierćfinałów.

Kluczowym momentem była czerwona kartka w drugiej połowie. Po niej nie byliśmy w stanie grać skutecznie w obronie – wyjaśnił Patryk Rombel, szkoleniowiec Polski. – W tej chwili nie zostaje nam nic innego jak powalczyć o dwie wygrane w Krakowie, zrobimy wszystko, by tak się stało.

Pomogła nasza bardzo dobra obrona w drugiej połowie – podkreślił Alex Dujszebajew, hiszpański piłkarz ręczny pochodzenia rosyjsko-kirgiskiego występujący na pozycji rozgrywającego w Vive Kielce. – Nie dawaliśmy się ogrywać jeden na jednego, jak we wcześniejszych momentach meczu. Nadszedł taki moment mistrzostw, gdy nie będzie łatwych spotkań. Czeka na nas Słowenia czyli bardzo twardy przeciwnik. Spodziewamy się ostrej walki.

Między Hiszpanią, Francją i Słowenią rozstrzygną się losy awansu do ćwierćfinału.– Jestem bardzo zadowolony, że tak wysoko wygraliśmy – mówił z kolei Blaż Janc, skrzydłowy reprezentacji Słowenii, gracz FC Barcelona. – Ważna jest koncentracja. To nie jest tak, że wyjdziesz na boisko i masz już wygraną. W środę byliśmy gotowi i zrobiliśmy swoje. Poznaliśmy halę w Krakowie ale żeby liczyć się dalej w walce, musimy wygrać z Hiszpanami. Zrobimy wszystko, by tak się stało – dodał Janc.

Francja też wysoko wygrała z Czarnogórą. – Zmieniliśmy miasto i halę, chcieliśmy być zatem czujni i gotowi na mecz z Czarnogórą – zaznaczył Luka Karabatić. – Zagraliśmy szczególnie dobrze w obronie w drugiej połowie, rywale nie mogli nas dogonić. W tym momencie chcemy się zregenerować, odpocząć, bo tempo mundialu jest wysokie. Nie myślimy jeszcze o niedzieli i starciu z Hiszpanią. Najpierw zagramy z Iranem i musimy być gotowi – podsumował Karabatić.

Kolejne starcia w Krakowie już w piątek 20stycznia (Polska – Czarnogóra, godz. 20.30), jutro rozpocznie się rywalizacja w drugiej rundzie w katowickim Spodku. Zagrają w niej Norwegowie, Niemcy, Serbowie, Holendrzy, Katarczycy i Argentyńczycy. Z kompletem czterech punktów prowadzi Norwegia i Niemcy.

Przypomnijmy, że gospodarzami MŚ 2023 są Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowymi Dostawcami turnieju w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa Lux Med oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na www.handball23.com

Wyniki 18.01, Tauron Arena Kraków (grupa I, druga runda grupowa):

Hiszpania – Polska 27:23 (16:15)

Hiszpania: Gonzalo Perez de Vargas, Rodrigo Corrales Rodal – Jorge Maqueda, Ignacio Pecina, Angel Fernandez 4, Alex Dujszebajew 4, Ferran Sole 2, Adrian Figueras 4, Imanol Garciandia, Joan Canellas 3, Agustin Casado 1, Gedeon Guardiola 2, Pol Valera 2, Miguel Sanchez, Daniel Dujszebajew 2, Kauldi Odriozola 3. Trener: Jesus Montes.

Polska: Adam Morawski, Mateusz Kornecki – Michał Daszek, Piotr Jędraszczyk 4, Michał Olejniczak 2, Krzysztof Komarzewski, Patryk Walczak, Bartłomiej Bis 2, Szymon Sićko 7, Ariel Pietrasik, Jan Czuwara 3, Arkadiusz Moryto 5, Przemysław Krajewski, Maciej Gębala, Szymon Działakiewicz, Tomasz Gębala. Trener: Patryk Rombel. W innych meczach: Francja – Czarnogóra 35:24 (16:13), Iran – Słowenia 21:38 (9:20). tutaj znajdziesz pełne wyniki mistrzostw świata