Sport dla przyszłości – pod takim hasłem przez dwa dni (6-7 maja 2025) będziemy gościć w Zakopanem działaczy, trenerów, sportowców, osoby ze świata mediów i biznesu, a przede wszystkim krajowych i europejskich decydentów. Wszyscy spotkają się w jednym miejscu, by rozmawiać o wyzwaniach, jakie stają przed światem sportu i turystyki w trzeciej dekadzie XXI wieku.
Województwo Małopolskie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów Polski, który z powodzeniem łączy tradycję, nowoczesność, turystykę i sport. Dzięki swojej różnorodnej infrastrukturze sportowej, górskim krajobrazom, szerokiemu wachlarzowi imprez sportowych, Małopolska przyciąga turystów i kibiców, stwarzając idealne warunki do aktywności fizycznej oraz popularyzacji sportu wśród gości i mieszkańców
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
III Europejski Kongres Sportu i Turystyki jest trzecią odsłoną wyjątkowego projektu na sportowej mapie Polski i Europy. Wiele niezwykle ważnych i trudnych zagadnień wymaga szerokiej i systemowej debaty z udziałem tych, którzy są stale zainteresowani rozwojem sportu i turystyki, a także mają realny wpływ na funkcjonowanie tych dziedzin. Dzięki naszej inicjatywie, Zakopane po raz trzeci, stanie się stolicą polskiego sportu.
Małopolska jest kolebką polskiego sportu, to tu powstawały najstarsze kluby i organizacje sportowe – wśród nich Polski Komitet Olimpijski. Małopolska to Arena Mistrzostw, region kompletny do uprawiania sportu i przygotowany do rozgrywania wydarzeń najwyższej rangi takich jak mistrzostwa świata i mistrzostw Europy. Najlepszym potwierdzeniem hasła: Małopolska kocha sport, sportowcy kochają Małopolskę, jest siedem medali Małopolan podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
- powiedział wicemarszałek Witold Kozłowski.
Kongres zaplanowano w hotelu Nosalowy Dwór Resort &Spa, a jego organizatorem jest Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu Ars Athletica.
Jednym z głównych punktów Kongresu będzie uroczysta gala, podczas której zostaną nagrodzone osoby i instytucje zasłużone dla rozwoju polskiego sportu.
- Bloki tematyczne kongresu 2025:
- BLOK I IGRZYSKA W POLSCE
- BLOK II SPOŁECZNE ZNACZENIE SPORTU I ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- BLOK III BIZNES I MARKETING W SPORCIE
- BLOK IV WIELKIE WYZWANIA POLSKIEGO I EUROPEJSKIEGO SPORTU
- BLOK V TURYSTYKA, KTÓRA BUDUJE
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Andrzej Duda, prezydent RP. Patronem medialnym, tak jak w latach ubiegłych, jest Polsat.
Szczegóły na stronie www.eksit.eu
Jak wyglądały poprzednie edycje EKSiT?
I Europejski Kongres Sportu i Turystyki (2022)
- Liczba uczestników: 1547 osób, w tym 280 prelegentów.
- Zakres tematyczny: 71 paneli w 8 blokach tematycznych, takich jak polityka, biznes, społeczeństwo, kultura i nauka w kontekście sportu i turystyki.
- Rezultaty medialne: Ponad 110 artykułów i 100 wywiadów w mediach, 16 relacji na żywo w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, transmisje online.
- 42 partnerów i patronów medialnych w tym Grupa Polsat, Interia, Przegląd Sportowy, Polska Press i inne.
II Europejski Kongres Sportu i Turystyki (2023)
- Liczba uczestników: 1700 osób na miejscu, około 3000 online.
- Zakres tematyczny: 65 paneli w 7 blokach tematycznych, takich jak innowacje w sporcie, turystyka zrównoważona, czy rola sportu w geopolityce.
- Wydarzenia towarzyszące: Małopolska Gala Sportu, Gala Światowego Dnia Turystyki, Gala Ambasadorów Sportu.
- Medialny zasięg: 4421 opublikowanych informacji, 81,18 mln zasięgu medialnego, 15,42 mln zł szacunkowej wartości mediowej (AVE).
- Prestiżowi goście: politycy, sportowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji międzynarodowych.