Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Grzegorz Czyż zwyciężył w krynickim maratonie

Sport
13 września 2011
Biegacz z Bogumiłowic wygrał maraton podczas II Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zwycięzca przebiegł 42 km i 195 m w czasie 2,43,33 sek., pokonując ponad 430 rywali.

Maratończycy pokonali trasę z Krynicy do Muszyny, na Jastrzębik, do Powroźnika, Tylicza i z powrotem pod Górę Parkową. Za plecami Czyża przybiegli Piotr Pobłocki z Lęborka (2,49,52) i Dmitro Iwanicz z Użgorodu na Ukrainie (2,52,21). Wśród kobiet najszybsza była Danuta Piskorowska z Wrocławia (3,03,56), dziewiąta w klasyfikacji generalnej.
W sobotę 10 września rozegrano niezwykle trudną konkurencję, ultramarton o długości 100 km szlakiem 7 Dolin. Zawodnicy wystartowali o godz. 3 w nocy. Po 9 godzinach i 35 minutach walki ze szczytami Beskidu Sądeckiego pierwszy na metę dotarł Jan Wydra z Mszany Dolnej.
Bieg na 10 km z Krynicy do Muszyny wygrał Kenijczyk Martin Mukule Muia, a bieg na Jaworzynę najszybciej pokonał Andrzej Długosz z Rytra, wielokrotny mistrz Polski w biegach górskich. Na szczycie pojawił się w 16 minut i 22 sekundy.
II Festiwal Biegowy został dofinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.
Za dwa lata Krynicę czeka gigantyczna impreza biegowa. W Tiranie podczas kongresu IAAF przyznano miastu mistrzostwa świata w biegach górskich anglosaskich 2013. Krynica zdystansowała Alaskę, a jej starania wsparło Województwo Małopolskie.