Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Czekali 20 lat na złoty medal

Sport
15 kwietnia 2024
hokeiści Unii Oświęcim na zdjęciu zespołowym, radując się po zdobyciu mistrzostwa Polski
Re-Plast Unia Oświęcim pokonała na wyjeździe GKS Katowice 1:0 i została mistrzem Polski w hokeju na lodzie. Złotego gola na wagę zwycięstwa i dziewiątego w historii tytułu mistrzowskiego zdobył Mark Kaleinikovas.

To był jeden z najbardziej zaciętych finałów w ostatnich kilku latach. Po sześciu spotkaniach play-off-u był remis 3:3. W miniony piątek (12.04) Unia we własnej hali zagrała koncertowo, gromiąc katowiczan 5:0. Siódmy mecz nie przyniósł goli w regulaminowych 60 minutach gry. Dopiero w dogrywce – grając trzech na trzech – bramkę strzelił Kaleinikovas, Litwin występujący w barwach Unii.

Hokej jest niezwykle szybką, a co za tym idzie pasjonującą i widowiskową grą. Prowadzenie w tegorocznej walce o tytuł mistrzowski zmieniało się jak w kalejdoskopie. Unia wykazała się niezwykłym charakterem i odpornością psychiczną. Cierpliwość okazała się kluczowa i po długich latach oczekiwania oświęcimianie znów są najlepsi w kraju. Proszę przyjąć gratulacje i słowa uznania za niesamowity wyczyn

- przyznał marszałek Witold Kozłowski.

Biało-niebiescy wrócili na mistrzowski tron po 20 latach przerwy. Wcześniej ośmiokrotnie sięgali po złote medale mistrzostw Polski. Unia była też dziewięć razy wicemistrzem kraju i ma w dorobku trzy brązowe medale. Dwukrotnie sięgnęła po Puchar Polski. Ostatnim klubem z Małopolski, który zdobył tytuł mistrza Polski w hokeju na lodzie, była Cracovia w 2017 roku.

Unia ma wielkie tradycje hokejowe i liczne grono kibiców. Gratuluję tak wspaniałego sukcesu. Polski hokej przeżywa renesans, bo już w maju po równie długim oczekiwaniu swoje mecze w światowej elicie rozegra reprezentacja Polski, pełna wychowanków z naszego regionu. A Unia Oświęcim w nagrodę w przyszłym sezonie zagra w Hokejowej Lidze Mistrzów

- podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa.

GKS Katowice – Re-Plast Unia Oświęcim 0:1 d. (0:0, 0:0, 0:0, d. 0:1)
0:1 Mark Kaleinikovas – Elliot Lorraine (66:21, 3/3).

Sędziowali: Bartosz Kaczmarek, Krzysztof Kozłowski (główni) – Sławomir Szachniewicz, Michał Gerne (liniowi). Minuty karne: 2-2. Strzały: 36-25. Widzów: 1420.
Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 4:3 dla Unii.
GKS Katowice: J. Murray – N. Delmas, M. Kruczek, S. Marklund (2), G. Pasiut, B. Fraszko – A. Varttinen, S. Koponen, O. Iisakka, J. Monto, M. Bepierszcz – J. Wanacki, R. Cook, I. Smal, M. Michalski, M. Lehtimäki – D. Lebek, B. Chodor, S. Hitosato, K. Maciaś, M. Kowalczuk.
Trener: Jacek Płachta.

Unia: L. Lundin – R. Diukow, K. Jākobsons, K. Sadłocha, K. Dziubiński, M. Kaleinikovas – K. Valtola, J. Uimonen, E. Ahopelto, V. Heikkinen (2), H. Karjalainen – P. Bezuška, C. Ackered, S. Kowalówka, E. Lorraine, A. Denyskin – M. Noworyta, K. Łukawski, D. Wanat, Ł. Krzemień, J. Sołtys.
Trener: Nik Zupančič.