Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Aleksandra Lach najlepszą szachistką w Krakowie

Sport
07 stycznia 2015
Ponad 300 zawodników z 20 państw wystartowało w XXV Międzynarodowym Festiwalu Szachowym Cracovia. Podczas zawodów dominowali reprezentanci Ukrainy, honoru polskiej reprezentacji broniła wychowanka Czarnego Konia Olkusz.

Lach jest wielokrotną laureatką „Małopolskiego Lauru Sportu” - nagrody województwa małopolskiego w dziedzinie kultury fizycznej. Obecnie reprezentuje klub szachowy Warsaw Sharks ale karierę sportową zaczynała w Olkuszu. W barwach Czarnego Konia w 2009 roku zdobyła w Antalyi srebrny medal mistrzostw świata do lat 14, w 2012 r. w Pardubicach została wicemistrzynią drużynowych mistrzostw Europy do lat 18.

Dwudziestolatka z Małopolski ma na swoim koncie wiele medali mistrzostw Polski w grze błyskawicznej oraz szybkiej. Od ośmiu lat posiada tytuł mistrzyni Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). 1 września 2010 roku osiągnęła największe miejsce w rankingu. Z wynikiem 2206 punktów zajmowała wówczas 20. miejsce wśród polskich szachistek.

Turniej główny A w Krakowie wygrał Aleksander Zubow przed Witalijem Sivukiem i Aleksandrem Bortnykiem. Zwycięzca otrzymał czek w wysokości 6000 złotych.

W turnieju B najlepszy okazał się Mariusz Kowalczyk (LKS Starzenice), drugi był Marcin Molenda (Dwójka Tomaszów Lubelski), a trzeci Dominik Lewtak (LKSz Czarna). W grupie C triumfował Miłosz Dusza z Kornutego Gorlice, za którym uplasowali się Grzegorz Szolc z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice oraz Karol Perończyk z UKS SP 8 Chrzanów.

Zawody zorganizowane zostały przez Urząd Miasta Krakowa i Małopolski Związek Szachowy.