Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

10 Asów Małopolski 2019

Sport
10 stycznia 2020
W tradycyjnym plebiscycie sportowym „Dziennika Polskiego” wybrano dziesięciu najlepszych sportowców regionu. Zwyciężył Dawid Kubacki, przed Kamilem Stochem i Aleksandrą Zamachowską.

Plebiscyt „10 Asów Małopolski” jest organizowany przez „Dziennik Polski” od 1985 roku, z przerwą w latach 1992-98. Od 2017 roku dziesiątkę kandydatów do głównej nagrody proponują dziennikarze gazety, ale zwycięzcę plebiscytu wybierają czytelnicy. Oprócz tego przyznawane są wyróżnienia dla trenera, odkrycia, a w tym roku także nagrody specjalnej kapituły konkursu. Osobną, rozbudowaną kategorią jest wybór najlepszych sportowców z każdego powiatu województwa małopolskiego.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który uczestniczył w uroczystej gali w hali 100-lecia Cracovii, wytypował laureata Małopolskiego Asa Sportu.

Jan Krzysztof Duda jest jednym z najwybitniejszych polskich szachistów. W przeszłości wielokrotnie był nagradzany Małopolskim Laurem Sportu, nagrodą województwa małopolskiego w dziedzinie kultury fizycznej

- uzasadnił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Dziesiątka Asów Małopolski prezentuje się następująco.

1. Dawid Kubacki (Eve-nement Zakopane), skoki narciarskie

Na skoczni w Seefeld zdobył swój pierwszy indywidualny tytuł mistrza świata. Odniósł też jedno zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, a w klasyfikacji końcowej zajął wysokie 5. miejsce. Stawał też na podium z drużyną, która zdobyła Puchar Narodów. W minionym roku został również zwycięzcą klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix.

1. Kamil Stoch (Eve-nement Zakopane), skoki narciarskie

W 2019 roku został wicemistrzem świata na skoczni normalnej i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Aż 10-krotnie stawał na podium, dwukrotnie wygrywając pucharowe zawody. Jako lider miał ogromny wkład w zdobycie przez polską reprezentację Pucharu Narodów.

1. Aleksandra Zamachowska (AZS AWF Kraków), szermierka

Stanęła na najniższym stopniu podium Pucharu Świata w Barcelonie, co jest jej największym indywidualnym sukcesem w karierze. Podczas mistrzostw Europy w Duesseldorfie wraz z drużyną szpadzistek zdobyła złoty medal. 23-latka znalazła się także w ekipie, która wygrała zawody Pucharu Świata w Dubaju, Barcelonie i Tallinnie, wciąż walcząc o kwalifikację na igrzyska w Tokio.

1. Maria Sajdak (AZS AWF Kraków), wioślarstwo

Zawodniczka z wioślarskiej czwórki podwójnej od kilku lat jest w ścisłej światowej czołówce. W 2019 roku w Linz Ottensheim wraz z koleżankami zdobyła srebrny medal mistrzostw świata, ponadto stanęła na podium Pucharu Świata.

1. Dariusz Popiela (Start Nowy Sącz), kajakarstwo górskie

Od lat czołowy polski kajakarz w slalomowej konkurencji K-1. W tym sezonie pochodzący z Nowego Sącza zawodnik przeniósł się ze Spójni Warszawa do Startu Nowy Sącz. W mistrzostwach Europy w slalomie wywalczył srebrny medal.

1. Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), szermierka

Podczas mistrzostw Europy Duesseldorfie wraz z drużyną szpadzistek zdobyła złoty medal. Walczyła także w ekipie, która wygrała zawody Pucharu Świata w Dubaju, Barcelonie i Tallinnie, dzięki czemu jest już bardzo blisko kwalifikacji na igrzyska w Tokio.

1. Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), szachy

21-letni polski arcymistrz zajmuje bardzo wysokie, 12. miejsce w rankingu światowym FIDE. Ma 2758 punktów, co jest  najwyższą wartością w historii polskich szachów. W 2019 roku zajął drugie miejsce w prestiżowych zawodach Grand Prix w Hamburgu i po raz pierwszy w karierze awansował do 4. rundy Pucharu Świata.

1. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), kolarstwo

Jeden z liderów grupy Bora-Hansgrohe w wyścigu Giro d’Italia, podczas którego zajął 6. miejsce. Tę samą lokatę wywalczył w Vuelta Espana, ponadto był 9. w Tour de Pologne.

1. Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski), sport samolotowy

Indywidualny i drużynowy mistrz świata w lataniu precyzyjnym, mistrz Polski w lataniu precyzyjnym i rajdowy mistrz Polski.

1. Łukasz Czapla (Petarda Kraków), strzelectwo

Startując od 22 lat, wielokrotnie stawał na podium międzynarodowych imprez. W tym roku został mistrzem świata w strzelaniu do ruchomej tarczy. Złoty medal zdobył na Węgrzech w konkurencji 40 mix z 50 metrów.

Odkrycie Roku

Konrad Pacholski (UKS Sparta Volleyball Kraków), siatkówka

Pochodzący ze Stryszawy 17-latek występujący na pozycji środkowego wygrał z drużyną minikadetów Mistrzostwa Europy Wschodniej, a następnie zdobył brązowy medal mistrzostw Europy U-17 w Bułgarii.

Trener Roku

Michał Probierz (Cracovia), piłka nożna

Doprowadził zespół „Pasów” do 4. miejsca w ekstraklasie, co dało prawo gry w europejskich pucharach, a jesienią zespół dokonał kolejnego progresu i walczy o tytuł mistrza Polski.

Nagroda specjalna kapituły 10 Asów Małopolski

Jakub Błaszczykowski (Wisła Kraków), piłka nożna

Na początku roku został nie tylko najważniejszym piłkarzem drużyny z Reymonta, ale przede wszystkim osobą, która uratowała Wisłę Kraków przed upadkiem. Nieustannie angażuje się w działalność charytatywną i społeczną, stając się wzorem do naśladowania dla młodych sportowców. Jako 120-krotny reprezentant Polski miał wielki udział w awansie drużyny narodowej na turniej Euro 2020.

Partnerem głównym plebiscytu jest Małopolska.

Autor: Biuro Prasowe UMWM/ Redakcja Dziennika Polskiego