- Cieszę się, że to właśnie w Oświęcimiu mogę spotkać się z samorządowcami z Małopolski i Śląska, by porozmawiać o wspólnych planach tych województw. Cieszę się, że te dwa silne regiony dają przykład na to, że konkurując ze sobą można równocześnie współpracować - powiedział prezydent zaraz po przybyciu do biblioteki w Oświęcimiu, w której odbywa się konferencja.
Jednym z głównych celów wspólnego spotkania przedstawicieli województw małopolskiego i śląskiego jest zacieśnienie współpracy pomiędzy środowiskami gospodarczymi i naukowymi obu regionów. Uczestnicy konferencji starali się m.in. odpowiedzieć na pytania, jaka jest wizja rozwoju Polski Południowej w perspektywie 2020 roku, rozwój jakich specjalizacji zapewni makroregionowi status lidera innowacyjności nie tylko Polsce, ale przede wszystkim w Europie oraz co Polska Południowa ma do zaoferowania swoim mieszkańcom, inwestorom i turystom.
Otwierając spotkanie Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa również podkreślił symboliczną rolę Miasta Oświęcim jako miejsca spotkania na pograniczu Małopolski i Śląska. - Razem z marszałkiem województwa śląskiego chcemy dziś przedstawić Państwu wyniki trwających od ponad 2 lata prac, chcemy wskazać kierunki działań, które w najbliższych latach zmieniać będą nasze regiony; chcemy wreszcie wspólnym głosem zaświadczyć, a tym samym przekonywać nieprzekonanych – zgoda naprawdę buduje – mówił witając przybyłych gości.
Z tym, że zgoda buduje zgodził się prezydent Bronisław Komorowski. Przypomnijmy, że wizyta prezydenta w styczniu tego roku na Podhalu przebiegała właśnie pod tym hasłem, a teraz – jak przyznał prezydent – potwierdzenie jego słuszności dają swoim przykładem właśnie województwa Małopolskie i Śląskie.
- Świat współczesny jest tak zbudowany, że konkuruje się w wielu różnych dziedzinach. Sztuka polega na tym, żeby konkurując umieć współpracować – mówił Bronisław Komorowski. - Stoimy obecnie w obliczu wielkiego wyzwania – współpracy międzyregionalnej. Szukamy szans na optymalne wydawanie pieniędzy, zwłaszcza w obliczu ogromnej kwoty – 300 mld zł - które Polska otrzyma w przyszłej perspektywie. Kiedyś programy makroregionalne zamieniały się w sojusze słabości, bo były podyktowane troską o najsłabszych. W tym przypadku mówimy o sumowaniu atutów i wydobywaniu wszelkich możliwości, które drzemią w obu regionach. Śląsk i Małopolska to 1/5 polskiego PKB, to jest gigantyczna siła! – mówił prezydent.
Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła zwrócił uwagę na fakt, że oprócz konkretnych i mierzalnych danych świadczących o wspólnej sile obu województw, mieszkańców Małopolski i Śląska łączą wspólne wartości.
- Warto powiedzieć o czymś mniej uchwytnym i mierzalnym w prosty sposób – o łączących nas wartościach. A to, co zarówno Małopolanin i mieszkaniec śląskiego postawi na pierwszym miejscu są z pewnością rodzina i praca – mówił. Podkreślił również, że Małopolsce i Śląskowi nie wystarczą już ogólnopolskie aspiracje, bo aspiracje obu regionów są ogólnoeuropejskie.
Podobnie uważa marszałek Marek Sowa. - Dysponujemy ogromnym potencjałem, jesteśmy tego świadomi i właśnie na tym potencjale chcemy tą naszą współpracę budować. Polskie regiony nie mogą zostać w tyle! – podkreślił.
Przyjęcia wspólnej strategii gratulowała gospodarzom obu województw Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Strategia dla Rozwoju Polski Południowej do roku 2020, którą Sejmiki Małopolski i Śląska w jej obecności przyjęły podczas wspólnej, uroczystej sesji na Wawelu 5 kwietnia br. to dokument, który określa możliwości współpracy pomiędzy województwami śląskim i małopolskim. Wskazuje kierunki, typy projektów i projekty umożliwiające rozwijanie i zacieśnianie tej wyjątkowej współpracy.
– Projekty makroregionalne to forma współpracy międzyregionalnej, na które Komisja Europejska i rząd zwracają obecnie dużo większą uwagę, zwłaszcza w obliczu nowego okresu programowania – mówiła minister Elżbieta Bieńkowska. Podkreśliła, że strategia Małopolski i Śląska to dokument bardzo dobrze przygotowany i przemyślany.
– Te dwa regiony dostaną łącznie ok. 6 mld euro w ramach programów regionalnych, jesteśmy w momencie kiedy strona rządowa i samorządowa przygotowują się do negocjacji kontraktów terytorialnych i należy podkreślić, że zgoda buduje, ale też, że współpraca się opłaca – podkreśliła minister Elżbieta Bieńkowska.
O współpracy pomiędzy regionami uczestnicy konferencji dyskutowali podczas dwóch głównych paneli. Ich moderatorami byli: przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak.
***
Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął swoją wizytę w Małopolski wczoraj późnym popołudniem. Pierwszym punktem programu na trasie wizyty prezydenta były Gorlice, dziś rano wziął on udział w debacie „Ważne sprawy Polskich Rodzin”, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Następnie prezydent udał się Oświęcimia. Odwiedził Muzeum Auschwitz Birkenau, gdzie złożył wieniec. Wizytę Bronisława Komorowskiego w Małopolsce zakończył udział w konferencji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu.