Łemkowskie święto rozpoczął głos dzwonu pokoju i modlitwa za ofiary Akcji Wisła, odprawiona przez duchownych obrządków prawosławnego i grekokatolickiego. W ten sposób uczestnicy spotkania uczcili pamięć tragicznych losów Łemków z czasów ich deportacji w ramach „Akcji Wisła” w 1947 r. Marszałek Marek Sowa i radny Leszek Zegzda złożyli w Miejscu Pamięci wiązankę kwiatów.
- Małopolska była kształtowana na przestrzeni wielu wieków. Naszą wielką wartością jest ogromne dziedzictwo kulturowe, a także dorobek mniejszości etnicznych, z którego czerpiemy również dzisiaj. Dziękuję społeczności łemkowskiej, która kultywując swoją tradycję, wniosła olbrzymi wkład w rozwój regionu – mówił marszałek Marek Sowa.
Święto Kultury Łemkowskiej, organizowane przez Zjednoczenie Łemków, jest jedną z największych międzynarodowych artystycznych imprez kulturalnych w Małopolsce i ma szczególne znaczenie dla zachowania kultury mniejszości etnicznej Łemków w Polsce. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczą tysiące gości - Łemków i sympatyków Łemkowszczyzny z Polski i różnych zakątków świata. Całe rodziny przyjeżdżają m.in. z Kanady, USA, Chorwacji, Serbii, Austrii, Słowacji i Ukrainy. W ciągu trzech dni na scenie w Zdyni występują dziesiątki wykonawców: solistów i zespołów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Serbii czy Chorwacji, proponujących różne style muzyczne: począwszy od muzyki ludowej przez folk, rock po jazz. Koncertom towarzyszą zawody sportowe (w bieżącym roku sportowcy zmagali się w XIX Łemkowskiej Spartakiadzie) oraz program przygotowany specjalnie dla najmłodszych uczestników (VI Watroczka). Nie zabrakło również licznych konkursów, warsztatów oraz prezentacji rękodzieła artystycznego i kuchni łemkowskiej.
W oficjalnym otwarciu Watry uczestniczyli m.in. władyka kościoła: prawosławnego - biskup gorlicki Paisjusz, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, senator RP Stanisław Kogut, doradca prezydenta RP Henryk Wujec, konsul generalny Ukrainy w Koszycach Olga Bencz, parlamentarzyści: senator RP Stanisław Kogut, przewodniczący sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Myron Sycz oraz posłowie Marian Cycoń i Arkadiusz Mularczyk, a także wojewoda małopolski Jerzy Miller i wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska.