W sali im. Spytka Jordana w Ratuszu obecny był pierwszy po odrodzeniu samorządów w 1990 roku wójt gminy Zakliczyn Władysław Dudek, a także późniejsi włodarze. Zaproszeni zostali radni, sołtysi oraz inne osoby, które przez ostatnie 35 lat współtworzyły samorząd na terenie zakliczyńskiej gminy.
Głównym punktem była sesja popularno-naukowa. Wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz 35-lecie istnienia samorządów skwitował krótko: udało nam się! A stało się tak dlatego, że samorządami kierowali ludzie z wyobraźnią, myślący o Polsce, patrioci.
Fundamentem tego była jednak przede wszystkim wiedza. Dlatego niepokojem napawa mnie to, co dzieje się teraz w polskiej edukacji. Idzie się w tym kierunku, aby kształcić ludzi niezainteresowanych polską rzeczywistością. Tym bardziej dziękuję tym nauczycielom i pedagogom, którzy z własnej inicjatywy wiele wysiłku wkładają w to, aby młodzież pasjonowała się polską historią, aby ludzie młodzi poszerzali swoje horyzonty myślowe
- mówił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak przedstawił obszerną prezentację obejmującą dziewięć kadencji samorządu gminy Zakliczyn (1990-2025). Traktowała ona o ludziach, dokonaniach czyli najważniejszych inwestycjach, ale także zaprezentowany został przekrój najważniejszych wydarzeń. Symboliczne statuetki z podziękowaniami otrzymały osoby, które przez ostatnie 35 lat pracowały na rzecz rozwoju ziemi zakliczyńskiej.
Wręczone zostały ponadto nagrody dla laureatów dwóch konkursów – dla uczniów Szkół Podstawowych wiedzy o Wincentym Witosie (obecny był prawnuk wybitnego przywódcy chłopskiego i trzykrotnego premiera II RP – Marek Steindel) oraz dla uczniów Szkół Podstawowych i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie (wiedzy obywatelskiej i historycznej o samorządzie).
Wcześniej w Galerii Poddasze ZCK odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt. „Barwy Przestrzeni” dra inż. Michała Wojtkiewicza, pierwszego po powstaniu powiatów starosty tarnowskiego i wieloletniego posła.