Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Z pomocą Ukrainie. Kolejne dwie karetki od Małopolski

Samorząd
24 maja 2023
Cztery karetki stoją na parkingu
fot. archiwum UMWM
Zdjęcie ilustracyjne
Samorząd Województwa Małopolskiego po raz kolejny wsparł System Ochrony Zdrowia Ukrainy, przekazując dwa ambulanse, które będą mogły służyć medykom niosącym pomoc na ukraińskim froncie. Pojazdy trafiły do Lwowskiego Obwodowego Centrum Ratownictwa Medycznego z siedzibą we Lwowie.

Karetki przekazane lwowskim ratownikom to pojazdy marki Mercedes Benz Sprinter, rocznik: 2009 i 2012. Ambulanse są używane, ale w pełni sprawne i w bardzo dobrym stanie. Pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w niedzielę przekazali je do siedziby Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych, skąd zostały przetransportowane na terytorium Ukrainy. Docelowo, z karetek będą korzystać medycy, którzy niosą pomoc żołnierzom ukraińskim na froncie.

System Ochrony Zdrowia Ukrainy nie był przygotowany na katastrofę o takiej skali rażenia, jak konflikt zbrojny wywołany przez stronę rosyjską. Bomby, rakiety i kule codziennie ranią ukraińskich żołnierzy, a i niejednokrotnie ludność cywilną. Mając tę świadomość, staramy się szybko reagować na zapotrzebowanie, które przychodzi ze strony ukraińskiej. Kolejne dwie przekazane karetki z taboru Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wesprą tamtejszy transport sanitarny i z pewnością ułatwią pracę tym, którzy na froncie walczą o ludzkie zdrowie i życie

- mówi marszałek Witold Kozłowski.

Karetki w darze dla Ukrainy

To kolejne już ambulanse od Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, jakie trafiły na Ukrainę. Przypomnijmy, że cztery nowoczesne karetki z pełnym wyposażeniem zostały przekazane na Ukrainę przez marszałka Witolda Kozłowskiego i wicemarszałka Łukasza Smółkę w grudniu ubiegłego roku. Pojazdy obecnie służą medykom m.in. w Iwano-Frankowsku i Lwowie.

Galeria zdjęć