Szpital nie posiadał i nie posiada własnego wysokospecjalistycznego sprzętu do rezonansu magnetycznego, dlatego transportuje chorych do innych szpitali celem wykonania badania, podejmując ryzyko transportu i powikłań okołotransportowych pacjentów w ciężkim stanie. Niektórzy pacjenci są przewożeni do szpitali w Rzeszowie i w Krakowie, ponieważ najbliższy tarnowski Szpital im. E. Szczeklika dysponuje rezonansem o mocy 0,5 tesla, natomiast do wysokospecjalistycznej diagnostyki jest potrzebny sprzęt o mocy 1,5 tesla. Miesięczny koszt wykonywania tych badań i transportu to około 40,000 zł, nie wliczając czasu wydłużającej się z tego powodu hospitalizacji.
Po uzyskaniu kontraktu z NFZ rezonans będzie również służył do wykonywania badań w systemie ambulatoryjnym tzn. dla pacjentów nie hospitalizowanych, którzy posiadają skierowania od lekarzy POZ i poradni specjalistycznych. Będzie to zarazem główne źródło finansowania rezonansu z uwagi na to, iż pacjenci na dzień dzisiejszy oczekują na wykonanie badań w kilku miesięcznych kolejkach. Udział pacjentów ambulatoryjnych to około 70% wszystkich badań. Sąsiedni Szpital im. E. Szczeklika wykonuje ich około 800-900 miesięcznie, w tym dla potrzeb hospitalizacji w sąsiednim szpitalu św. Łukasza - 80 badań.
Zakupienie rezonansu dla szpitala św. Łukasza zwiększy zarówno prestiż jak i satysfakcję pacjenta z powodu pełnej i specjalistycznej diagnostyki w miejscu udzielania świadczenia. Obecnie Województwo Małopolskie poręcza spłatę kredytu, który szpital św. Łukasza w Tarnowie zaciągnął w 2007 r. w kwocie 1 200 000 zł. Poręczenie zostało udzielone do dnia 30.09.2010 r. Szpital zobowiązania wobec banku reguluje terminowo i stanowią one priorytet w płatnościach.
(mkil)