Przypomnijmy, że 23 marca Ministerstwo Gospodarki i Pracy pozytywnie zaopiniowało wniosek zarządu województwa małopolskiego o przyznanie środków na realizację regionalnych programów operacyjnych i wyraziło gotowość do podjęcia negocjacji. Pierwsza tura rokowań odbyła się na początku kwietnia. Podczas spotkania doszło do ustaleń w związku z kontynuacją budowy szpitala Jana Pawła II w Nowym Targu. Inwestycja wymaga rozstrzygnięć na szczeblu krajowym. Ministerstwo Finansów nie zajęło dotychczas stanowiska w tej sprawie, natomiast przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Pracy nie widzą formalnych przeszkód aby budowa szpitala była finansowana na dotychczasowych zasadach czyli w 100% z budżetu państwa.
Ministerstwo nie wniosło również zastrzeżeń do zaproponowanego przez województwo małopolskie sposobu i poziomu współfinansowania zadań. Omówiona została również kwestia programów realizowanych w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III. O uruchomieniu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego decyduje Komisja Europejska, w związku z tym Kontrakt nie będzie zawierał zapisów dotyczących tych programów.
Zarząd zdecydował dzisiaj także w sprawie wyrażenia zgody na podpisanie Kontraktu Wojewódzkiego na lata 2005 – 2006. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejmik Województwa na najbliższej sesji. Umowa dotycząca Kontraktu zakłada zobowiązanie obu stron, rządowej i samorządowej do realizacji kontraktowych zadań zgodnie z zasadami subsydiarności, partnerstwa, ochrony środowiska, zapewnienia równości szans na rynku pracy oraz efektywności i konkurencyjności wydatkowania środków publicznych. Zgodnie z umową strona rządowa udostępni w 2005 roku na realizację zadań Kontraktu ponad 22,3 mln. zł oraz środki niezbędne do współfinansowania działań z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Strona samorządowa zaś udostępni ponad 18,5 mln. zł.