O wizjach rozwoju turystyki w Małopolsce
Zarząd Województwa zdecydował przyjąć projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Kierunków Rozwoju Turystyki dla Województwa Małopolskiego na lata 2008-2013. Analiza pozycji i potencjału Małopolski w zakresie atrakcyjności turystycznej, wizja oraz koncepcje kierunków rozwoju turystyki w regionie, a także jej promocji to główne założenia dokumentu.
Dokument został opracowany przez zespół ekspertów w dziedzinie marketingu regionalnego przy przeprowadzonych konsultacjach społecznych w ścisłej zgodzie z dokumentami strategicznymi Województwa Małopolskiego: „Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013” (Obszar II. – Gospodarka regionalnej szansy, Pole 5 – Rozwój „przemysłów czasu wolnego”) oraz „Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego”. Opracowanie obejmuje szczegółową analizę pozycji i potencjału Małopolski w zakresie atrakcyjności turystycznej, formułuje wizję, cele i kierunki rozwoju turystyki w regionie oraz koncepcję kierunków promocji turystycznej Małopolski na lata 2008–2013.
Priorytetem na najbliższe lata będzie m.in. rozwój produktów markowych takich jak turystyka rekreacyjna, miejska, kulturowa, pielgrzymkowa, uzdrowiskowa, tranzytowa, przygraniczna oraz biznesowa. Wykorzystanie i rozbudowa ośrodków szkoleniowo-konferencyjnych i ośrodków rekreacyjnych (w tym spa), integracja szlaków pieszych i rowerowych na terenach przygranicznych, stworzenie nowych produktów turystycznych opartych na życiu znanych ludzi, a także inicjatywa utworzenia Małopolskiego Biura ds. Kongresów i Inwestycji turystycznych to tylko niektóre z propozycji zapisanych w dokumencie. Ważnym, z punktu widzenia podnoszenia atrakcyjności turystycznej w regionie, będzie także rozwój systemu informacji turystycznej w Małopolsce m.in. poprzez wdrożenie regionalnej karty turystycznej, rozwój sieci kiosków elektronicznych oraz jednolite oznakowanie atrakcji turystycznych. Jeśli chodzi o promocję turystyczną w regionie, to jedną z nowych inicjatyw byłoby utworzenie Forum Dziennikarzy Turystycznych, czy też nieformalnej sieci „ambasadorów” turystyki w skali kraju i za granicą.
Ocenili bezpieczeństwo sanitarne w Małopolsce
Zarząd przyjął informację Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie o stanie bezpieczeństwa sanitarnego województwa małopolskiego. Sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych, jakości wody pitnej i na potrzeby gospodarcze, stan sanitarny zakładów opieki zdrowotnej i innych obiektów użyteczności publicznej to najbardziej charakterystyczne zjawiska dla sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Małopolsce opisane w dokumencie „Ocena stanu bezpieczeństwa sanitarnego województwa małopolskiego w 2007 roku". W raporcie sformułowano także wnioski dotyczące podjęcia niezbędnych działań zmierzających do poprawy stanu sanitarnego. Przedstawioną na posiedzeniu Zarządu uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu rozpatrzy w najbliższym czasie Sejmik. Jak podkreślił Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w minionym roku wciąż problemem wśród chorób zakaźnych były grypy i infekcje grypopodobne, stąd zachęcał do stosowania szczepień ochronnych. W Polsce w porównaniu z innymi krajami rozpowszechnienie szczepień przeciw grypie nadal jest niewielkie. W 2007 roku w porównaniu z latami ubiegłymi zanotowano wzrost zachorowań na grypę.
(arud)