Przełom w Szpitalu Babińskiego
Podniesienia płac i odwołania dyrektor Marzeny Grochowskiej domagali się pracownicy szpitala uczestniczący w trwającym od maja proteście. Zarzucali jej złe zarządzanie placówką i brak wizji rozwoju. Dziś Zarząd Województwa zdecydował o odwołaniu dotychczasowej dyrekcji. Jutro władze regionu ogłoszą konkurs na nowego dyrektora lecznicy. Do tego czasu obowiązki te pełnić będzie dotychczasowa z-ca dyr. Danuta Woźniak. – Analizując szczegółowo problem w szpitalu na kolejnych posiedzeniach Zarządu uznaliśmy, że wypaliła się możliwość dalszej współpracy z kierownictwem szpitala – komentował marszałek Marek Sowa. Jak wyjaśnił nie ma możliwości podniesienia płac pracownikom, bo to zagraża sytuacji finansowej placówki. Argumentował także, że średnie płace pracowników są wyższe niż w innych placówkach służby zdrowia w Małopolsce. Dodał, że Zarząd nie wyklucza w najbliższym czasie rozważenia możliwości restrukturyzacji szpitala. Finanse placówki ma uratować m.in. wprowadzenie outsourcingu jak także przekazanie spółce zarządzania częścią nieruchomości, tak by mogła być wykorzystana na inne cele. – Będzie pełne przyzwolenie Zarządu dla takiego rozwiązania, bo to jedyna szansa na poprawę kondycji ekonomicznej szpitala. Jeśli w większości małopolskich szpitali takie usługi weszły, to z punktu ekonomicznego takie podejście jest jak najbardziej uzasadnione – wyjaśniał marszałek. Uznanie dla władz regionu za podjęcie decyzji, która umożliwi skuteczne przeprowadzenie działań naprawczych w lecznicy wyraził Wojciech Grzeszek, radny i przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. - Cieszę się, że mimo tak długiego protestu argumenty przemawiające za tym, że sytuacja musi się zmienić zwyciężyły– mówił. Zaproponował, by w najbliższym czasie w porozumieniu z radnymi i załogą szpitala ustalić perspektywy rozwoju placówki - Dzisiejsze porozumienie to dopiero pierwszy krok. Dla spokoju załogi musimy mieć jasne perspektywy rozwoju, dlatego apelujemy o dyskusję na temat strategii dla przyszłości szpitala – przekonywał.
Małopolska będzie promować kulinarne dziedzictwo
Sejmik zdecydował o przystąpieniu Małopolski do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego zrzeszającej 25 europejskich regionów. W Polsce przystąpiły już do niej województwa: Mazowieckie, Opolskie, Pomorskie, Warmińsko – Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Świętokrzyskie, Dolnośląskie i Kujawsko – Pomorskie. W skład sieci w obrębie regionu wchodzą m.in.: restauracje, inne punkty gastronomiczne, gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa rybackie, przetwórcy żywności, sklepy farmerskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Członkowie sieci w obrębie regionu współpracują ze sobą tworząc sieć powiązań np. regionalny surowiec, zostaje przetworzony i sprzedany w regionie a sprzedawcy muszą posiadać wiedzę dotyczącą procesu wytworzenia produktu. Przystąpienie Małopolski do Sieci wpisuje się w „Priorytety Współpracy Zagranicznej Województwa Małopolskiego”. Właścicielem licencji na chroniony znak „Dziedzictwo Kulinarne Małopolski” będzie Samorząd Województwa.
Pakiet programów strategicznych do 2020 roku
Marszałek przedstawił informację na temat pakietu programów strategicznych Województwa Małopolskiego do roku 2020. Prace nad projektami 10 programów strategicznych mają zakończyć się w grudniu. Dokumenty - które dotyczyć będą m.in. ochrony zdrowia, innowacji, transportu, obszarów wiejskich, turystyki, kapitału intelektualnego i rynku pracy- przełożą się na regionalny program operacyjny w przyszłej perspektywie. – Będzie to konsekwencja przyjętej przez samorząd Strategii Województwa na kolejne lata. Dziś chcemy rozpocząć debatę nad pakietem programów strategicznych - zwrócił się do radnych marszałek Marek Sowa. Dotychczasowy katalog 30 strategii utrudniał sprawne zarządzanie nimi.
Pakietu programów strategicznych Województwa Małopolskiego do 2020 r.
***
Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął Plan Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego wraz z uchwałą w sprawie jego wykonania, stanowiącą akt prawa miejscowego. Uchwała określa regiony gospodarowania odpadami komunalnymi wraz z regionalnymi instalacjami do przetwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych regionach oraz instalacje przewidziane do zastępczej obsługi tych regionów, do czasu uruchomienia regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, w przypadku gdy znajdująca się w nich instalacja uległa awarii lub nie może przyjmować odpadów z innych przyczyn.
Radni Województwa Małopolskiego zdecydowali także o zmianach w tegorocznym budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej. Postanowili też o udzieleniu pomocy finansowej na rzecz powiatów wadowickiego i nowosądeckiego. Pierwszy z nich ma otrzymać środki na budowę Centrum Zarządzania Kryzysowego, drugi na dokończenie zachodniej obwodnicy Nowego Sącza. Pomoc uzyskało również miasto Kraków. Jej celem jest realizacja doradztwa zawodowego dla gimnazjalistów z Małopolski w ramach zadania „Targi Edukacyjne-Mundial Zawodów”.
Sejmik zmienił także uchwały w sprawie powierzenia jednostkom samorządu terytorialnego wykonania zadań własnych Województwa Małopolskiego z zakresu infrastruktury drogowej. Gminami, których dotyczą uchwały są Grybów, Skała i Niepołomice.