Zgodnie z zatwierdzonym na posiedzeniu Komisji Rolnictwa projektem uchwały, w Małopolsce powierzchnia upraw maku niskomorfinowego wyniesie – w myśl ustaleń przyjętych przez gminy – 30 hektarów, a upraw konopii włóknistych nie przewiduje się w ogóle. Podczas posiedzenia radni omówili także funkcjonowanie spółek wodnych w Małopolsce, których łączna liczba wynosi 158, a realną działalność prowadzi 63. Członkowie komisji odnieśli się również do problemów doradztwa rolniczego w zmieniających się warunkach prawnych, organizacyjnych i strukturalnych.
Jak zwrócił uwagę członek Zarządu Województwa Stanisław Sorys, przyszłość ośrodków doradztwa rolniczego będzie trudna w nowych regulacjach ustawowych, które przewidują, że podległe samorządowi ośrodki będą finansowane ze środków pozostających w gestii wojewody, przydzielanych poza kontrolą samorządów. W ocenie radnego Bolesława Łączyńskiego, zbyt mało doradców rolniczych pracuje na szczeblu gminnym, gdzie są najbardziej potrzebni i właśnie w gminach powinni znaleźć miejsca pracy specjaliści z takich centrów jak Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (MODR), który zatrudnia obecnie 340 osób.
W obradach wzięli udział także przewodniczący Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Jacek Soska, radny Jarosław Szlachetka, oraz przedstawiciele Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.
(gnyc)