Sejmik przyjął też rezolucję w sprawie problemów w zakresie wdrażania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w Województwie Małopolskim. - Sejmik Województwa Małopolskiego, po dokonaniu analizy dotychczasowego wdrażania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu trudności, jakie napotyka ten proces - przeczytać można w przyjętej rezolucji. Rezolucja wskazała też główne problemy, uniemożliwiające sprawne wydatkowanie środków unijnych na poziomie regionalnym. Są to:
1. Długotrwały proces legislacyjny, związany z przyjmowaniem nowelizacji dokumentów programowych, częste zmiany procedury w zakresie organizacji i realizacji procesu oceny i wyboru projektów, dokonywane przez Instytucję Zarządzającą ZPORR oraz niespójność zapisów ZPORR z innymi obowiązującymi przepisami krajowymi.
2. System przeliczania kursu euro na złotówki w ramach przyznanej alokacji środków.
3. Zbyt mały wpływ Zarządu Województwa na ocenę projektu.
4. Niesprawny Generator Wniosków oraz brak funkcjonującego Systemu Informatycznego Monitoringu i Kontroli SIMIK.
5. Brak jasnych, sprecyzowanych wytycznych w zakresie nieprawidłowości, kwalifikalności oraz zabezpieczania przez wnioskodawcę wkładu własnego.
6. Bardzo niski poziom płatności w ramach ZPORR.
Mając na uwadze powyższe Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje, aby władze państwowe odpowiedzialne za wdrażanie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego:
1. ustabilizowały ramy prawne realizacji programu
2. aktywnie reagowały na pojawiające się problemy w procesie wdrażania ZPORR
3. podjęły niezwłoczne działania dla uproszczenia obowiązujących procedur oraz ograniczenia ilości tworzonej dokumentacji, w szczególności dotyczącej wniosków płatniczych.
Sejmik podjął też rezolucję w sprawie zapewnienia odpowiedniego finansowania budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie. „Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje o zagwarantowanie w ustawach budżetowych Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2006-2010 środków finansowych na dokończenie budowy zbiornika w Świnnej Porębie na rzece Skawie zgodnie z harmonogramem przyjętym w ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Program budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2010” (Dz. U. z 2005 r. nr 94 poz. 784)
Trwająca 40 lat budowa zbiornika w Świnnej Porębie powinna być priorytetową inwestycją dorzecza górnej Wisły, mającą kluczowe znaczenie dla ochrony przed powodzią Małopolski wraz z Krakowem i wielowiekowym dziedzictwem narodowym.
Obok funkcji przeciwpowodziowej zbiornik ma także znaczenie środowiskowe i gospodarcze. Zbiornik Świnna Poręba podniesie ponadto atrakcyjność turystyczną regionu.
Wstrzymanie tej strategicznej inwestycji na tak zaawansowanym poziomie prac może mieć poważne konsekwencje zarówno dla środowiska, jak i dla społeczności lokalnej.
Oczekujemy, że na rok 2006 w budżecie państwa znajdzie się na tą inwestycję kwota co najmniej 200 mln złotych.
Żywimy nadzieję, że nowowybrany parlament i rząd okażą zrozumienie i rozwiążą ten narastający od dziesięcioletni problem.” – przeczytać można w treści rezolucji.
Podczas sesji Sejmik podjął też uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na objęcie przez Województwo Małopolskie udziałów spółki działającej pod firmą Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Balicach. Sejmik wyraził zgodę na objęcie przez województwo małopolskie 14 278 udziałów udziałów o wartości nominalnej 500 zł każdy, o łącznej wartości nominalnej 7 139 000 zł. Po objęciu tych udziałów województwo będzie posiadało 20,34 proc. udziałów w kapitale zakładowym Spółki oraz tyle samo procent głosów na zgromadzeniu wspólników MPL sp z o.o.
Podjęta została też uchwała w sprawie likwidacji Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjnego Rodziny Kolejowej im. A. Piłsudskiej w Rabce – Zdrój – sp zoz. Termin zakończenia działalności szpitala ustalony został na 31 stycznia 2006 r. Sejmik przyjął też m.in. uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zmian w Kontrakcie Wojewódzkim dla Województwa Małopolskiego na lata 2005 – 2006 oraz w sprawie udzielenia pomocy finansowej na rzecz Gminy Miasta Tarnowa.