Po raz dwudziesty szósty przy tradycyjnym ogniu spotkali się Łemkowie z kraju i zza granicy, by ze swoimi bliskimi wspominać dawne lata na ojczystej ziemi i oklaskiwać występy artystów. W imieniu władz Małopolski uczestników „Łemkowskiej Watry” powitał wicemarszałek województwa Roman Ciepiela. Honorowy patronat nad Watrą objął marszałek Małopolski Marek Nawara.
Święto Kultury Łemkowskiej, organizowane corocznie przez Zjednoczenie Łemków, jest jedną z największych międzynarodowych imprez kulturalnych społeczności łemkowskiej. Podczas trzydniowego programu na scenie występują dziesiątki wykonawców muzyki nie tylko ludowej i folkowej, ale również jazzowej i rockowej. Nie brakuje także krótkich, teatralizowanych form scenicznych.
- Święto Kultury Łemkowskiej wrosło w tradycję regionu i jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Małopolski – zaznaczył wicemarszałek Roman Ciepiela.
Watrze towarzyszą obchody rocznicowe upamiętniające tragiczne losy Łemków z czasów ich deportacji w 1947 r. w ramach „Akcji Wisła”, tradycyjna modlitwa za zmarłych tzw. panachyda oraz wystawa artystyczna „Łemkowskie Jeruzalem”. Podczas Watry wystąpili artyści z Polski, Ukrainy, Słowacji i Serbii oraz zespoły łemkowskie z różnych miejsc w Polsce. W czasie Łemkowskiej Spartakiady zmagać się mogły zarówno dzieci jak i dorośli.
Novum tegorocznej Watry był pierwsza edycja „Watroczky”, na którą złożyły się, przygotowane przez uczniów uczęszczających na zajęcia języka ukraińskiego z dialektem łemkowskim, a przeznaczone dla najmłodszych uczestników, liczne konkursy (m. in. wybory Miss Watroczky, mowy ojczystej, fotografiki, rysunku), gry, zabawy, warsztaty (m.in. piosenki łemkowskiej, rękodzieła), konkurencje sportowe i prezentacje. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się przejazdy wozem maziarskim zaproponowane przez Stowarzyszenia Pogranicza z Ropy. Łemkowska Watra to nie tylko muzyka, tańce, wystawy, konkursy i pokazy tradycyjnych łemkowskich rzemiosł, ale również spotkania w rodzinnych miejscowościach.
Łemkowska Watra w tym roku odbyła się w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.
(jaug, azlo)