Szpital dziecięcy będzie rehabilitował też dorosłych
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozszerza wachlarz swoich usług. Dzięki decyzji radnych województwa, dołączają do nich te, które dotychczas świadczyło Małopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność" w Radziszowie. Jak podkreślał w czasie sesji wicemarszałek Wojciech Kozak, rozszerzenie działalności szpitala św. Ludwika w Krakowie, sprawia, że pacjenci będą mogli skorzystać z szerszej oferty rehabilitacji, m.in. rehabilitacji neurologicznej dla dzieci i dorosłych. Pomoc ma być świadczona w ramach nowej poradni chirurgii urazowo — ortopedycznej.
- Powstanie jednej, większej jednostki, przyniesie korzyść w postaci efektu synergii. Jestem przekonany, że wpłynie to na skrócenie czasu dostępu do usług specjalistycznych, a przez to sprawniejszy przepływ pacjentów i krótsze okresy hospitalizacji – tłumaczył podczas sesji marszałek Wojciech Kozak.
Pomoc społeczna w Małopolsce
Ponad 77,1 tys. rodzin, czyli 218 tys. osób korzystało w zeszłym roku z pomocy społecznej w Małopolsce. Jak wskazał w swojej prezentacji na ten temat wicemarszałek Wojciech Kozak – to ok. 6,5 proc. mieszkańców całego regionu, co w porównaniu do średniej w Polsce (7,5 proc.) jest optymistyczną wartością.
– W porównaniu do 2014 roku widzimy spadek liczby osób, które korzystają z pomocy społecznej – o ponad 3 tys. rodzin, czyli o ponad 11,8 tys. osób – wyliczał wicemarszałek Kozak.
Wśród najczęstszych powodów sięgania po pomoc społeczną w Małopolsce w 2015 roku były: ubóstwo (61,8%), bezrobocie (42,0%), długotrwała choroba (38,2%), niepełnosprawność (31,0%), bezradność w sprawach opiekuńczo – wychowawczych (30,8%).
Jak przedstawił radnym województwa wicemarszałek Wojciech Kozak, w Małopolsce w 2015 roku funkcjonowało: 130 placówek wsparcia dziennego, 81 mieszkań chronionych, 11 dziennych domów pomocy, 67 warsztatów terapii zajęciowej, 13 klubów integracji społecznej, 8 centrów integracji społecznej, 13 ośrodków interwencji kryzysowej i 8 zakładów aktywności zawodowej.
Oznacza to, że od 2012 r. w Małopolsce przybyło: 44 spółdzielnie socjalne, 8 placówek wsparcia dziennego, 21 mieszkań chronionych, 2 warsztaty terapii zajęciowej, 1 klub integracji społecznej, 3 centra integracji społecznej, 2 zakłady aktywności zawodowej. Ponadto utworzono 8 nowych dziennych domów pomocy dla seniorów, przybyło 259 miejsc w DPS o profilu dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Jak Małopolska korzysta ze środków UE?
W trakcie lipcowej sesji SWM była również mowa o stanie realizacji małopolskich programów operacyjnych – MRPO 2007-2013 i RPO WM 2014-2020. Wyniki przedstawił radnym wicemarszałek Stanisław Sorys.
– Małopolski Regionalny Program Operacyjny jest już na finiszu. Na chwilę obecną zakończyło się 95,1 procent projektów. Ogłosiliśmy 72 konkursy i wszystkie są już zamknięte. W efekcie podpisano ponad 3 tysięcy umów o dofinansowanie na ponad 5,6 miliardów złotych, co oznacza wykorzystanie alokacji w 99,8 procentach -– wyliczał wicemarszałek Stanisław Sorys.
Jak dodał wicemarszałek Sorys, jeśli chodzi o projekty kluczowe w ramach „starego” MRPO, podpisano już wszystkie 164 umowy. 56,1 proc., czyli 92 projekty kluczowe, są już zakończone.
– Jeśli zaś chodzi o aktualną perspektywę i Regionalny Program Operacyjny, który będziemy realizować do 2020 roku, na chwilę obecną ogłoszono 41 konkursów, z czego zakończyły się 32. W efekcie podpisano już 135 umów o dofinansowanie, gdzie pula dotacji wynosi ponad 475 mln złotych, co stanowi ok. 3,8 procent całej alokacji – tłumaczył radnym wicemarszałek Stanisław Sorys.
Radni województwa poznali też planowany harmonogram naborów w drugiej połowie 2016 roku. Wśród nich są m.in. konkursy na organizację wydarzeń kulturalnych, drogi subregionalne czy strefy aktywności gospodarczej.
SWM: Nie dla zmian
Radni województwa stanowczo sprzeciwili się planowanej restrukturyzacji w Polskiej Spółce Gazownictwa sp. z. o. o. , która jest równoznaczna z likwidacją oddziału w Tarnowie.
– Samorząd Województwa Małopolskiego kładzie duży nacisk na działania mające na celu stworzenie równych szans rozwoju poszczególnych subregionów Małopolski. Tarnów, jako stolica jednego z nich i ważny ośrodek przemysłowy, stanowi istotny element zrównoważonego rozwoju całego regionu. Likwidacja tarnowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Sp z o.o. spowoduje degradację tej placówki do poziomu technicznej dystrybucji gazu, wywołując także wiele innych, negatywnych konsekwencji dla całego miasta i jego mieszkańców, w tym także utratę wielu miejsc pracy – czytamy w tekście rezolucji, którą zaprezentował podczas lipcowej sesji marszałek Jacek Krupa.
(Biuro Prasowe UMWM)