Podczas prezentacji przypomniano o najistotniejszych dla MRPO dokumentach i instrukcjach wykonawczych. Został przedstawiony indykatywny wykaz indywidualnych projektów kluczowych MRPO na lata 2007 - 2013.
Sejmik przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia priorytetów współpracy zagranicznej Województwa Małopolskiego. Uchwała ta stanowi podstawowy dokument programowy umożliwiający województwu prowadzenie współpracy międzynarodowej. Ponowna nowelizacja tekstu z 2004 r. jest skutkiem zachodzących dynamicznie politycznych i gospodarczych zmian w świecie.
Została podjęta uchwała w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie podpisania Deklaracji o współpracy między Województwem Małopolskim w Rzeczypospolitej Polskiej a Stanem Illinois w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Treść umowy podlega zaopiniowaniu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W związku z obowiązującym od 26 lipca 2008 r. Statutem WM, a w konsekwencji ze zmianą podstawy prawnej funkcjonowania Komisji Sejmiku, zostały przyjęte uchwały porządkujące składy osobowe poszczególnych komisji SWM. Wybrano skład Komisji: Głównej; Budżetu, Mienia i Finansów; Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą; Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Kultury; Ochrony Zdrowia; Polityki Prorodzinnej i Społecznej i Rewizyjnej. Decyzję dotyczącą wyboru Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich oraz Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiono odłożyć na kolejną sesję.
Radni postanowili udzielić pomocy finansowej gminom z terenu Województwa Małopolskiego, będącym członkami Lokalnych Grup Działania (LGD). Pomoc finansowa dla gmin przeznaczona zostanie na pokrycie kosztów poniesionych na opracowanie Lokalnych Strategii Rozwoju (LSR) w ramach realizacji Osi IV Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Radni postanowili również udzielić pomocy finansowej powiatom i gminom z terenu województwa małopolskiego na usuwanie szkód powodziowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Województwa Małopolskiego, postanowiono wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w usuwaniu szkód powodziowych, które powstały w lipcu 2008 r. w infrastrukturze drogowej.
Podjęto uchwałę w sprawie podziału Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej w celu przekazania utworzonego na bazie wydzielonego oddziału Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej do prowadzenia Gminie Bystra – Sidzina. Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej będzie kontynuował działalność Muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, a jego powstanie przyczyni się do umocnienia i ożywienia tożsamości kulturowej mieszkańców gminy i okolic. Gmina Bystra-Sidzina deklaruje chęć powiększenia skansenu.