Podczas sesji Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął apel w sprawie włączenia Krakowa i Chorzowa do grona współorganizatorów piłkarskich Mistrzostw Europy. Apel skierowany zostanie do Komitetu Wykonawczego oraz Prezydenta UEFA Michela Platiniego.
Kraków, dzięki najstarszym polskim klubom piłkarskim Wiśle i Cracovii, której legitymację numer 1 nosił krakowianin Jan Paweł II, jest futbolową stolicą Polski. Jednocześnie Kraków, historyczna i kulturalna stolica Polski z największym rynkiem średniowiecznej Europy, ma wraz z Pragą najstarszy uniwersytet na wschód od Renu i na północ od Alp – podkreślał przewodniczący Komisji ds. Organizacji Euro 2012 Andrzej Kramarczyk. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara zaproponował poparcie apelu głosami autorytetów, np. artystów, naukowców; zwrócił również uwagę na rolę ich osobistego zaangażowania w walkę o Euro 2012 w Krakowie. Marszałek Nawara podkreślił też wagę wspólnych działań województw małopolskiego i śląskiego związanych z organizacją rozgrywek w Krakowie i Chorzowie.
Apel otrzymają Prezydent RP, Marszałek Senatu RP, Marszałek Sejmu RP, Prezes Rady Ministrów, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Powiaty i Gminy Małopolski.
Radni województwa jednogłośnie podjęli dwie rezolucje: w sprawie upamiętnienia wydarzeń marca 1968 roku oraz w sprawie upamiętnienia śmierci generała Emila Fieldorfa „Nila”.
Radni przyjęli bez głosowania sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego za rok 2007. W minionym roku Komisja Rewizyjna odbyła sześć posiedzeń. Najważniejszym punktem prac Komisji w 2007 roku było pozytywne zaopiniowanie wykonania budżetu Województwa Małopolskiego za rok 2006 roku.
W ubiegłym roku Komisja zapoznała się także z informacjami przekazanymi przez Zarząd Województwa Małopolskiego w sprawie kluczowych. inwestycji regionalnych.
W dalszej części sesji Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie zawarcia umowy o współpracy międzyregionalnej między Województwem Małopolskim a Województwem Kluż w Rumunii. Współpraca z tym województwem rozwija się od kwietnia 2005 roku. Członek Zarządu Marek Sowa zwrócił uwagę na to, że Kluż jest drugim po Bukareszcie centrum finansowo-bankowym i jednym z najlepiej rozwiniętych regionów w Rumunii. Kluż jest także głównym centrum oświatowym i kulturalnym kraju. Plan współpracy Małopolski z województwem Kluż na rok 2008 uwzględnia stworzenie wspólnego projektu przez konserwatorów zabytków obu regionów, wykorzystanie przez Kluż doświadczeń Małopolski w promocji turystycznej regionu, współpracę bibliotek wojewódzkich oraz wymianę zespołów folklorystycznych.
Radni województwa małopolskiego zapoznali się także z informacją dotyczącą przyjęcia dwóch programów: „Małopolskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2008-2013” oraz „Małopolskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2008-2013, którą zaprezentował Członek Zarządu Wojciech Kozak. Głównym celem pierwszego Programu jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych oraz związanych z tym problemów społecznych w województwie małopolskim. Natomiast drugi Program koncentruje się na zmniejszeniu rozmiarów negatywnych skutków o charakterze rodzinnym, społecznym i zdrowotnym związanych z nadużywaniem i uzależnieniem od alkoholu.
Sejmik Województwa Małopolskiego wyraził zamiar rozwiązania z dniem 31 sierpnia 2008 r. Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. prof. M. L. Jakubowskiego przy Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce i włączyć z dniem 1 września 2008 r. Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Ogólnokształcących do Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce oraz wyraził zamiar likwidacji z dniem 2008 r. Szkoły Podstawowej i Gimnazjum funkcjonujących dotychczas w Zespole. Naukę uczniom zlikwidowanych szkół zapewni Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce.
Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 17 grudnia 2007 r. w sprawie przystąpienia do przekształceń organizacyjno-prawnych i własnościowych wojewódzkich samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej Centrum Medyczne „Kol-Med” SP ZOZ w Tarnowie zostało umieszczone na liście jednostek, które Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył w ramach realizacji założenia Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 do przekształcenia organizacyjno-prawnego i własnościowego. Sejmik nie podjął uchwały skreślającej z ww. listy Centrum Medycznego „Kol-Med”.