W świetle zaproponowanych w projekcie zmian nastąpiłoby m.in. zmniejszenie liczby komisji m.in. poprzez połączenie Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Komisją Bezpieczeństwa Publicznego i Obronności. Konsekwencją tego byłoby powołanie wspólnej komisji pod nazwą Komisja Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Nowe rozwiązania dotyczyłyby też zasad pracy Komisji Rewizyjnej dzięki zapisom mówiącym o możliwości przeprowadzenia kontroli na wniosek Radnego.
Projekt statutu zakłada również zmiany dotyczące procedury uchwałodawczej. Sejmik podejmowałby w trybie dwóch uchwał w sprawach:
1) uchwalenia budżetu Województwa
2) Statutu,
3) strategii rozwoju,
4) programów wieloletnich,
5) przekształceń własnościowych wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych,
6) zagospodarowania przestrzennego
Uchwały w pozostałych kwestiach oraz rezolucje , deklaracje , apele i oświadczenia Sejmik podejmowałby w trybie jednego czytania.
Projekt przewiduje także zmiany w dziale dotyczącym zasad i trybu prac zarządu województwa. Chodzi m.in. o ustalanie porządku obrad zarządu. Wprowadzenie przez członków zarządu wniosku o zmianę porządku obrad przyjmowane byłoby za zgodą Marszałka lub uchwałą Zarządu.
W trakcie obrad Radni podjęli też rezolucję, w której zaapelowali o zapewnienie środków finansowych na budowę północnej obwodnicy Krakowa. inwestycja ma kluczowe znaczenie w kontekście przygotowań do mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012. Jako źródło finansowania wskazali środki unijne (fundusze strukturalne, Fundusz Spójności) bądź budżet państwa.
Radni przyjęli również projekt uchwały w sprawie zawarcia umowy o współpracy między Województwem Małopolskim a Województwem Kluż w Rumunii. Zgodnie z nią oba regiony planują kontynuować nawiązaną już współpracę przed trzema laty. Teraz priorytetem będzie jej poszerzenie m.in. w zakresie wykorzystania funduszy unijnych. Zamierza się także stworzyć wspólny projekt przez konserwatorów zabytków z obu regionów.