Seminaria Przyszłości odbywają się już od 10 lat w ramach współpracy Województwa Małopolskiego z Krajem Związkowym Turyngii. To spotkania Małopolski i Turyngii, będące platformą wymiany poglądów na aktualne tematy. Seminaria organizowane są na przemian w Małopolsce i w Turyngii. W tym roku po raz pierwszy do udziału w seminarium zaproszono tez przedstawicieli z Obwodu Lwowskiego. Intencją władz Małopolski i Turyngii jest zacieśnienie kontaktów z Obwodem Lwowskim.
Dzisiaj uczestnikom konferencji wręczono fragmenty szlabanu granicznego porąbanego przez władze Małopolski i Kraju Preszowskiego na Łysej Polanie w nocy z 21 na 22 grudnia 2007 roku, kiedy to Polska wchodziła do strefy Schengen.
Współpraca Małopolski z Turyngią (Niemcy)
• 4. grudnia 1997r.- podpisanie deklaracji o współpracy pomiędzy Województwem Krakowskim i Krajem Związkowym Turyngii.
• 8. lipca 1999r. - podpisanie deklaracji przez władze Województwa Małopolskiego.
• Wzajemna pomoc w sytuacjach kryzysowych:
→ podczas powodzi w Małopolsce w roku 2001, Turyngia udzieliła natychmiastowej pomocy technicznej oraz zaprosiła 300 dzieci na kolonie letnie z poszkodowanych podczas powodzi gmin i miasteczek
→ W roku 2004 w Weimarze podczas pożaru ucierpiała najstarsza biblioteka Anna Amalia Bibliothek w Weimarze. Województwo Małopolskie wsparło Turyngię przy renowacji ocalałych.
• Turyngia jest obok regionu Rhone-Alpes (Francja) regionem partnerskim Małopolski, z którym współpraca jest najbardziej dynamiczna.
• Główne dziedziny współpracy:
* Edukacja
→ współpraca MCDN z ThiLLM- Turyngski Instytut Kształcenia Nauczycieli (m.in.: cykliczne wymiany doświadczeń oraz praktyki dla nauczyciel języka niemieckiego);
→ współpraca Małopolskiego Kuratorium Oświaty z Turyngskim Ministerstwem Kultury (m.in. wspieranie małopolskich i turyngskich instytucji oświatowych w nawiązywaniu współpracy i tworzeniu partnerstw; w 2007 roku powstało ok. 20 nowych partnerstw pomiędzy szkołami);
→ współpraca Departamentu Edukacji i Sportu z Turyngskim Ministerstwem Kultury (m.in.: coroczna organizacja konkursu dla młodzieży ponadgimnazjalnej dotyczącego wiedzy nt. regionów partnerskich, w Małopolsce w 2007 r. udział wzięło 1894 uczniów z 65 szkół).
* Kultura
→ współpraca Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Turyngskim Ministerstwem Kultury (w 2007 roku organizacja wystawy Imago Mundi oraz koncertu Kwintetu Filharmonii Krakowskiej w trakcie obchodów 10-lecia współpracy Małopolski i Turyngii w Erfurcie).
* Gospodarka/ochrona środowiska/rozwój obszarów wiejskich
→ współpraca Departamentu Geodezji i Kartografii z Turyngskim Ministerstwem Rolnictwa, Ochrony Przyrody i Środowiska Turyngii (podróże studyjne oraz wymiany w dziedzinie geodezyjnego urządzania obszarów wiejskich);
→ współpraca MARR SA. z LEG (Agencją Rozwoju Regionalnego) (w 2008 roku wspólna realizacja projektu Leonardo da Vinci dotyczącego wspierania przedsiębiorczości).
* Polityka/administracja/pozostałe
→ Współpraca Biura Współpracy Międzynarodowej UMWM z Kancelarią Stanu Turyngii.
→ Współpraca Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Turyngii (wymiany doświadczeń, wspólne szkolenia, praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego).
Dotychczasowa Współpraca Małopolski z Obwodem Lwowskim
Współpraca Województwa Małopolskiego z Obwodem Lwowskim rozpoczęła się w roku 1999. 24 kwietnia 2004 r. podpisana została Wspólna Deklaracja o Współpracy.
W latach 1999-2004 realizowane były m.in. następujące przedsięwzięcia:
• Program Pomocy Województwa Małopolskiego dla Polaków zamieszkujących Obwód Lwowski: (transportu darów w formie słowników, map, wydawnictw encyklopedycznych oraz materiałów papierniczych i biurowych dla ośrodków nauki i kultury polskiej w Obwodzie Lwowskim w marcu 2001 oraz w czerwcu 2002).
• X Forum Gospodarcze Polska – Wschód w Krynicy (wrzesień 2000) z udziałem Premiera Ukrainy Wiktora Juszczenki.
• „Dni gospodarki Ukrainy” (8 marca 2002, Kraków) pod patronatem Marka Nawary, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Oleksandra Szłapaka, Ministra Gospodarki i ds. Integracji Europejskiej Ukrainy.
W latach 2004–2007 realizowane były m.in. następujące przedsięwzięcia:
• Konferencja: „Ukraina, Polska i Niemcy w Europie przyszłości”. Udział oficjalnej delegacji z Województwa Małopolskiego w konferencji, która odbyła się we Lwowie.
• Staż dla 6 pracowników Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej w Departamencie Polityki Regionalnej i Funduszy Strukturalnych.
• Projekt: Budowa strategii rozwoju Obwodu Lwowskiego. Wyjazd studyjny ekspertów z Województwa Małopolskiego (spotkania dotyczyły m.in.: metodologii konstruowania programów operacyjnych oraz możliwości pozyskiwania i wdrażania projektów współfinansowanych z funduszy europejskich m.in.: INTERREG).
• „Pierwsze spotkanie teatralne – In – Nowica 2008”. Udział w festiwalu ze Teatru Woskresinnia oraz Lwowskiego Teatru Lalek.
• „Przyjazne Regiony w Sercu Europy”, 14-19 września 2008. Konkurs wiedzy o regionach partnerskich dla młodzieży z Województwa Małopolskiego Kraju Związkowego Turyngia, Kraju Preszowskiego, Kraju Żylińskiego oraz Obwodu Lwowskiego.
• VIII Międzynarodowe Forum Ekonomiczne we Lwowie, udział oficjalnej delegacji UMWM.
• „Młodzieżowe Rozgrywki Sportowe”, 12 – 14 października 2008 r. na stadionie KS Bronowianka w Krakowie przeprowadzono turniej pomiędzy zespołami szkół piłkarskich z Małopolski, Obwodu Lwowskiego, Kraju Żylińskiego oraz Bristolu.