Dożynkowe spotkania to staropolski obyczaj, który jest częścią naszej kultury i narodowej tożsamości. To czas podziękowań za tegoroczne zbiory i możliwość poznania obyczajów ludowych i wspólnego świętowania. Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, opartego na symbolice, zwyczajach i obrzędach. Chcemy wspólnie złożyć podziękowania rolnikom za ich trud i serce, jakie wkładają w swoją pracę
- mówi marszałek Łukasz Smółka.
Święto plonów jest jednym z najważniejszych, corocznych wydarzeń w naszym regionie. Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godz. 11.30 polową mszą świętą w intencji rolników z podziękowaniem za tegoroczne zbiory. Następnie odbędą się tradycyjne obrzędy dożynkowe.
Wśród wydarzeń towarzyszących nie zabraknie koncertów i występów muzycznych. O godz. 15.00 koncert zespołu "Bajeranci", o godz. 17.00 koncert zespołu "Kraków Street Band", a na zakończenie o godz. 19.00 Festyn Dożynkowy "Black Jack".
Podczas XXVI Dożynek Województwa Małopolskiego przeprowadzony zostanie konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest:
- kultywowanie tradycji uroczystego zakończenia prac polowych i przynoszenia symbolicznego plonu żniwnego,
- przywrócenie w świadomości społecznej wysokiego wartościowania trudu żniwiarzy oraz szacunku dla chleba,
- uchwycenie i zarejestrowanie tendencji zmian w formach i zdobnictwie wieńców dożynkowych,
- budowanie tożsamości regionalnej poprzez kultywowanie lokalnych tradycji,
- zacieśnianie więzi i jedności środowiskowej we wspólnym tworzeniu i świętowaniu,
- promocja materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Małopolski.
Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej, na stronie Urzędu Gminy i Gminnego Centrum Kultury.