Co roku na Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” - Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych przybywają ludzie kultury z całego kraju. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu w zmaganiach o Małe i Duże Spinki Góralskie weźmie udział 25 śpiewaków, 35 gawędziarzy, 45 instrumentalistów oraz 35 grup śpiewaczych.
- Jaka byłaby nasza Małopolska, gdyby nie było Podhala, góralszczyzny i wspaniałych tradycji, czyli tego wszystkiego, co stanowi, że Małopolska jest rzeczywiście wyjątkowym miejscem na mapie Polski, na mapie Europy. Przez najbliższe dni będą rozbrzmiewać śpiewy, gawędy i muzyki. To będzie wielkie święto dla nas wszystkich. Składam wielkie dzięki za prawie półwiecze tego pięknego wydarzenia - mówił członek Zarządu Leszek Zegzda.
Na estradzie przed Domem Ludowym wystąpili: „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie”, po których zaprezentowały się muzyki z Jurgowa, Krościenka nad Dunajcem, Brzostku, gminy Jasło, Lipnicy Wielkiej, Bukowiny Osiedle, a także zespół Pieśni i Tańca z Morawicy. Wieczorem Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej wystawił sztukę teatralną „Baby i dezerterzy”, a na „Posiady na folkowo” zaprosił zespół „Śtadraj Banda”. Podczas kolejnych festiwalowych dni wystąpią m.in. Wiyrchowianie, ANNUTARA (Gdynia), Docuku (Czechy), AHAJU-Fusion (Boliwia), POLKAHOLIX (Niemcy), KOZAK SYSTEM (Ukraina) oraz kabaret „Truteń”.
49. Festiwal Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania", czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych potrwa do niedzieli (16 sierpnia 2015 r.), kiedy to zostaną ogłoszone wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie organizatora - Bukowiańskiego Centrum Kultury - pod adresem: www.domludowy.pl.
Warto wiedzieć, że pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w roku 1967. Początkowo uczestniczyli w nich wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego. Głównym celem Festiwalu jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu, fot. Wojciech Kubina – Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”)