Jak wynika z przyjętego sprawozdania, w ramach realizacji MRPO w 2007 roku zostały przyjęte: Kryteria dla działań 4.1 Rozwój infrastruktury drogowej, Schemat A Drogi o znaczeniu regionalnym i 7.1 Gospodarka wodno-ściekowa. Ponadto przyjęto Uszczegółowienie MRPO, projekt Opisu Systemu Zarządzania i Kontroli (OSZiK) oraz wstępny projekt Zintegrowanego Planu Komunikacji RPO. W okresie sprawozdawczym osiągnięto wartości dla trzech wskaźników w ramach 9 osi priorytetowej Pomoc Techniczna. Utworzono 121 etatów do zkładanych 150. Przeprowadzono szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne w ilości 24 z 600 zaplanowanych. Liczba przeszkolonych osób to 112 z zaplanowanych 18 tys.
W roku 2007 prowadzono zakrojone na szeroką skalę działania w zakresie informacji i promocji. W ramach tych działań odbyły się 4 konferencje regionalne związane z MRPO, spotkanie podsumowujące prace nad MRPO i spotkania warsztatowe poświęcone pracom nad Uszczegółowieniem MRPO. Przygotowano wydawnictwa i materiały promocyjne, w tym inserty do krakowskich dzienników oraz biuletyn „Fundusze europejskie w Małopolsce” mający na celu promowanie funduszy europejskich dostępnych w latach 2007 – 2013 wśród potencjalnych beneficjentów MRPO. W ramach działań promocyjnych MRPO w roku 2007 Zaktualizowano i rozbudowano stronę internetową www.fundusze.malopolska.pl, przeprowadzono kampanie promocyjne funduszy europejskich w Małopolsce (billboardy, spoty telewizyjne, reklama w Internecie). Wyemitowano także 5 reportaży filmowych poświęconych rewitalizacji uzdrowisk w Województwie Małopolskim współfinansowanych ze środków europejskich. Ważnym wydawnictwem był podręcznik dla beneficjenta w zakresie promocji i informacji projektów realizowanych w ramach MRPO 2007-2013. W roku 2007 prowadzono także intensywne przygotowania do otwarcia Centrum Informacyjnego Województwa Małopolskiego – Fundusze Europejskie w Małopolsce (FEM), uruchomionego w lutym 2008 r.
Komitet Monitorujący czuwa nad skutecznością i jakością realizacji Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) na lata 2007-2013. Głównym zadaniem KM MRPO jest zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów dla działań finansowanych w programie regionalnym. Udziela ponadto rekomendacji w zakresie dostosowań i zmian w kierunkach i sposobach wdrażania funduszy strukturalnych, szczególnie odnoszących się do postępu merytorycznego i finansowego programu. Ocenia również postęp w osiąganiu szczegółowych celów programu (na podstawie dokumentów przedkładanych przez instytucję zarządzającą), analizuje rezultaty oraz zatwierdza roczne i końcowe sprawozdania z jego wdrażania. Komitet jest odpowiedzialny także za przedkładanie Instytucji Zarządzającej propozycji zmian w zakresie zarządzania Małopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym, ułatwiając realizację celów funduszy strukturalnych. KM MRPO liczy 31 członków: 14 ze strony samorządowej, 5 - rządowej i 12 partnerów społeczno-gospodarczych. W posiedzeniach Komitetu uczestniczą również obserwatorzy, bez prawa głosu (m.in. z Komisji Europejskiej, Urzędu Kontroli Skarbowej, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego). Komitetowi przewodniczy Marszałek Województwa Małopolskiego. Spotkania KM odbywają się z częstotliwością nie mniejszą niż dwa razy w roku.