Program powstał przy współpracy Ambasady RP w Szwecji, Instytutu Polskiego, Konsulatu Generalnego w Sztokholmie i Malmó, Polskiego Ośrodka Turystycznego w Sztokholmie oraz Konsula Honorowego RP na Gotlandii. W realizację projektu zaangażowani są również partnerzy regionalni ze strony polskiej: Województwo Małopolskie wraz z Małopolską Organizacją Turystyczną, Województwo Pomorskie wraz z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Urząd Miasta Warszawy.
Miejscem całej imprezy będzie Visby - stolica szwedzkiej wyspy Gotlandii.
Program projektu jest bardzo zróżnicowany i obejmuje między innymi:
- prezentację turystyczną: namiot z prezentacją oferty turystycznej Polski, głównie Małopolski i Pomorza i prezentację kulinarną: elementy kuchni polskiej w restauracji na Visby
- elementy promocji gospodarczej we współpracy ze Szwedzko-Polską Izbą Handlową (seminarium poświęcone tematyce gospodarczej, stoiska)
- prezentacja kultury polskiej - teatr uliczny Akademia Ruchu, wystawy plastyczne "Nowa Europa-nowe granice", "Warszawa na starej fotografii", Żywe zamki" koncerty jazzowe, m.in Kwartet Krzysztofa Scierańskiego, Folk'n'roli Orkiestra Dni Naszych, performance Humorkompaniet, Bęc zmiana.
- obchody 60-lecia zakończenia II wojny światowej - zostanie wmurowana tablica upamiętniająca pamięć polskich więźniów obozów koncentracyjnych, zmarłych po wojnie na Gotlandii
- wizyta polskiego żaglowca marynarki wojennej "Iskra", w ramach obchodów części militarnej Tygodnia Polskiego
- wizyta jachtu "Dunajec" z Małopolski, który, cumując w malinie Visby, będzie pełnił funkcję punktu informacji o imprezie
PROMOCJA MAŁOPOLSKI podczas imprezy:
Małopolski jacht Dunajec wpływa z Polski 12 sierpnia. Jacht nie będzie jedynie środkiem transportu. Specjalnie przygotowana na tą okazję scenografia sprawi, że Małopolska będzie widoczna w całej marinie. Przy jachcie będzie znajdował się punkt informacyjny o naszym regionie.
Podczas festiwalu folklorystycznego, towarzyszącego imprezie, zaprezentuje się zespół "Górale Łąccy". W gotyckiej katedrze w Visby będzie prezentowana wystawa prac studentów ASP "Żywe zamki". Prace powstały w ramach projektu MOT, pod tą samą nazwą, promującą warownie Małopolski. Na rynku starego miasta Visby autorzy rękodzieła artystycznego zaprezentują swoje wyroby, między innymi ceramikę, ręcznie malowane wyroby z drewna, kilimy, unikatową odzież.
Jacht Dunajec - informacje
Jacht "Dunajec", należący do Nowosądeckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, to stylowy jacht o pięknej sylwetce, zbudowany z drewna. Od 1979 roku tj.od momentu zwodowania, jacht godnie reprezentuje Miasto Nowy Sącz oraz regiony'' Sądecki, a żeglarze tu urodzeni i wyszkoleni pływają po akwenach całego świata.
Watro tu podkreślić, że przez ponad dwadzieścia lat nowosądeccy żeglarze czynnie uczestniczą na jachcie "Dunajec" w różnych światowej rangi wydarzeniach morskich, rozsławiając dobre imię Polski i Sądecczyzny miedzy innymi w takich przedsięwzięciach jak; 1984 rejs do Kanady z okazji 450-lecia odkrycia Kanady, w 1992 "Grand Regatta Columbus" do Nowego Jorku z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki równocześnie dla uczczenia 700-lecia miasta Nowego Sącza, w latach 1980-2004 regularnie brał udział w światowych zlotach żaglowców "Operation Sail" w największych portach Europy.
W sezonie 2002 jacht wziął udział w "Wyprawie Narvik 2002" dla uczczenia jubileuszu 100-lecia istnienia zaprzyjaźnionego z Nowym Sączem, norweskiego miasta Narvik. Jacht "Dunajec" był skrawkiem polskiego terytorium w Królestwie Norwegii, stał się miejscem spotkania przedstawicieli Władz miast Nowego Sącza i Narviku, przedstawicieli Dworu Królestwa Norwegii, Polonii i innych Osobistości. Za rejs do Narviku jacht Dunajec oraz Związek uhonorowani zostali III nagrodą Rejs Roku 2002 przez Polski Związek Żeglarski oraz gazetę "Głos Wybrzeża", co w środowisku żeglarskim jest sporym osiągnięciem .
Podczas Dni Polskich na Visby obecność jachtu "Dunajec" wpisze się pięknie w promocję regionu Małopolska oraz w klimaty folkloru Sądecczyzny, zaakcentowane obecnością zespołu "Górale Łąccy".