- Projekt „Doctus” jest realizowany w ramach Poddziałania 8.2.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007–2013 i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. POKL jest programem narodowym, jednym z trzech finansowanych z funduszy unijnych, o wartości ponad 11 miliardów złotych. Celem głównym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej – podkreślał Wicemarszałek Roman Ciepiela podczas swojego wystąpienia „Wsparcie dla budowy współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”.
- To, co jest a styku nauki i biznesu, nie do końca jest wypełnione działaniem – zauważył Wicemarszałek Ciepiela wymieniając bariery współpracy przedsiębiorstw i ośrodków naukowych: niska świadomość przedsiębiorców dotycząca możliwości współpracy; brak wiedzy wśród przedsiębiorców o ośrodkach naukowych, które zainteresowane są komercjalizacją badań; zbyt wysokie koszty badań dla polskich przedsiębiorstw; brak zachęt prawnych (również podatkowych) dla firm inwestujących w badania oraz brak konkretnych ofert współpracy ze strony środowiska naukowego.
Wicemarszałek apelował do uczestników konferencji, aby dobrze wykorzystali możliwości finansowe, które daje POKL w sferze współpracy biznesu i nauki. Dzięki projektom dofinansowanym przez POKL jest możliwe dostosowanie polskich przedsiębiorstw do zmian dokonujących się w procesie modernizacji gospodarki poprzez inwestycje w doskonalenie zawodowe kadr. Inne projekty mogą generować wsparcie dla przedsiębiorstw i ich pracowników (w szczególności osób o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych) lub wsparcie dla transferu wiedzy w ramach współpracy pracowników przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych.
Wicemarszałek Leszek Zegzda podczas swojego wystąpienia zastanawiał się, czy szkolnictwo wyższe wpływa na rozwój regionalnej gospodarki. - Celem Strategii Lizbońskiej – odpowiedzi UE na wyzwania współczesnej gospodarki – jest przekształcenie do roku 2010 Unii Europejskiej w najbardziej dynamiczną i konkurencyjną gospodarkę na świecie opartą na wiedzy. Choć do 2010 r. zostało nam już kilka miesięcy, to ten cel nie traci na aktualności – podkreślał Wicemarszałek Zegzda. Małopolska ma spory potencjał naukowy (200 tysięcy studentów -10 % wszystkich w Polsce, 34 uczelnie wyższe, 4224 doktorantów - 13,27 % w skali kraju) i innowacyjny (zaplecze naukowe tj. wyższe uczelnie, Instytuty PAN, Państwowe Instytuty Badawcze oraz gospodarka regionu: przedsiębiorstwa, które są w stanie wykorzystać innowacyjne rozwiązania dostarczone przez naukowców, stan parku maszynowego, posiadane licencje, wykwalifikowani pracownicy).
Są jednak problemy do rozwiązania: w Polsce nie ma tradycji bezpośredniej współpracy nauki i gospodarki, finansowanie badań i rozwoju sektora przedsiębiorstw jest w Polsce najniższe wśród krajów Unii Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a nakłady małopolskich przedsiębiorstw przemysłowych na innowacje plasują się na czwartym miejscu wśród polskich województw. 56% przedsiębiorców nie widzi potrzeby współpracy z ośrodkami naukowymi, a tylko 10% firm widzi we współpracy z naukowcami szanse zwiększenia możliwości eksportowych.
Według Wicemarszałka Zegzdy szkolnictwo wyższe odgrywa w Małopolsce dużą rolę w rozwoju regionalnej gospodarki, jednak wydaje się, iż posiadając tak duży potencjał naukowy nie w pełni wykorzystuje swoje możliwości, a wzajemne kontakty obydwu środowisk mogłyby być intensywniejsze i bardziej owocne. Uczelnie powinny otworzyć się bardziej na przedsiębiorstwa, przez wypracowanie takich procedur (np. włączenie studentów w formie praktyk do prac wdrożeniowych), które również małym firmom pozwoliłyby w większym stopniu korzystać z ich oferty. Opracowywane na uczelniach rozwiązania technologiczne zapewniają konkurencyjność i rozwój danej dziedziny gospodarki
Podczas konferencji Marcin Midro i Michał Markiewicz zaprezentowali swoje prace doktorskie – najwyżej ocenione w pierwszym naborze stypendystów. Dariusz Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego, mówił o zbieżności kierunków prac naukowych z Regionalną Strategią Innowacji, dr. hab inż. Marta Błażewicz, Profesor nadzwyczajny AGH – o współpracy jednostek naukowych z małopolskimi przedsiębiorstwami, dr Sławomir Kopeć, Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT)– o wspieraniu przedsiębiorczości przez KPT. Przedstawiciele Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (MCP) omówili dokładnie projekt „Doctus”: Dyrektor Rafał Solecki przedstawił zasady przyznawania stypendiów i wnioski z pierwszego naboru, a Barbara Kubiak, Zastępca Dyrektora – zmiany w regulaminie udzielania stypendiów.
Stypendia w ramach projektu „Doctus – Małopolski fundusz stypendialny dla doktorantów” skierowane są przede wszystkim do doktorantów, których prace badawcze w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Województwa Małopolskiego. Tegoroczny nabór wniosków trwa w okresie od 5 października do 4 listopada 2009 r.
(azlo)
Szczegóły naboru można również znaleźć na stronie Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości