W spotkaniu małopolskich samorządowców uczestniczyła minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Uroczystość w ogrodach poprzedziła sesja tematyczna „10. rocznica reformy samorządu”, zorganizowana w Collegium Maius UJ przy współudziale Uniwersytetu. Głos na sesji zabrali Prof. Andrzej Chwalba, który omówił małopolskie tradycje samorządowe w ujęciu historycznym, prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, który naświetlił zebranym „meandry” reform ustrojowych podejmowanych w Polsce od 1989 roku oraz Marszałek Marek Nawara. Marszałek podzielił się swoimi refleksjami z czasów powstawania i kształtowania się samorządu regionalnego: Dobrze pamiętam jesień 1998 roku, kiedy to zrezygnowałem z funkcji parlamentarzysty, by budować Małopolskę. Używam terminu „budowanie Małopolski” nie dla chęci podkreślenia osobistych zasług, lecz dla przybliżenia atmosfery tamtych czasów. Kłopoty z przejmowanymi instytucjami i majątkiem, liczne niejasności prawne, tworzenie struktur urzędu. Pamiętam pokoje bez biurek, konferencje prasowe organizowane na ulicy, liczne problemy. Wszyscy uczyliśmy się polityki regionalnej, a realizacja jej na poziomie europejskim wydawała się nieosiągalną wręcz perspektywą. Ale pamiętam też wielki zapał i łączące nasz przeświadczenia o potrzebie ciągłego budowania regionalnej tożsamości. Patrząc z perspektywy lat sądzę, że w znacznej części ten projekt się powiódł.
Po zakończonej sesji uniwersyteckiej w Bazylice OO. Franciszkanów odprawiona została msza święta dziękczynna. Na pamiątkę, w 10-tą rocznicę powstania samorządu regionalnego Marszałek wręczył zakonowi Franciszkanów dar - kielich mszalny z rocznicowym grawerunkiem. - W imieniu małopolskiego samorządu, w tym szczególnym rocznicowym roku, proszę o przyjęcie naszego daru. Ten kielich to symboliczne podziękowanie za modlitewne wsparcie naszej pracy i wieloletnią gościnę w murach krakowskiej bazyliki podczas naszego święta. Franciszkanie pozdrawiają się słowami „Pokój i dobro!”. To także przesłanki działania samorządu, który chce być wierny tym wartościom. Raz jeszcze bardzo dziękuję za życzliwość i serdeczność, której doświadczamy od franciszkańskiej wspólnot – powiedział Marszałek Marek Nawara. Marszałek złożył także wieniec na miejscu pochówku Bolesława Wstydliwego, męża św. Kingi – patronki samorządów i małopolski. Doczesne szczątki księcia krakowskiego spoczywają właśnie w bazylice franciszkańskiej w Krakowie.

W programie święta samorządu znalazło się także wręczenie nagród w konkursie "Wzorcowy Urząd w Małopolsce" zorganizowanego przez Województwo Małopolskie oraz Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. W kategorii "nowoczesny urząd" zwyciężył Tarnów.