Na prośbę Przewodniczącej Komisji - Marii Malinowskiej posiedzenie prowadziła radna Elżbieta Zięba. Wśród zaproszonych gości był m.in. Wiceprezydent Miasta Tarnowa, Kazimierz Koprowski.
Podczas posiedzenia radni zapoznali się z realizacją zadań Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie przez Województwo Małopolskie, Policję, Samorząd Powiatowy oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tarnowie.
W ramach tworzenia spójnego i wielopoziomowego systemu pomocy osobom uwikłanym w przemoc domową, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie oraz Tarnowskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy od 2002 roku wdraża w powiatach Małopolski program „Przeciw przemocy. Budowanie lokalnych koalicji – interwencje w przemocy domowej”. W ramach realizowanego Programu organizowane są co dwa lata „Wojewódzkie Seminaria poświecone problemowi przemocy domowej”. Na miesiąc czerwiec zaplanowana jest Małopolska Konferencja „Dobre i złe praktyki stosowania prawa i procedur prawnych w systemie przeciwdziałania przemocy”.
Dodatkowo w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat kompetencji poszczególnych służb oraz wypracowania jasnych zasad współpracy w oparciu o analizę wzajemnych oczekiwań i możliwości ROPS w Krakowie wraz z KWP w Krakowie oraz TOIKiWOP zorganizowały cykl narad merytorycznych „Pomoc społeczna, wymiar sprawiedliwości i organy ścigania wobec problemu przemocy w rodzinie”. Przedsięwzięcie zostało wsparte przez kluczowe instytucje, realizujące zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej: Sądy Okręgowe, Prokuratury Okręgowe, Komenda Wojewódzka Policji, wybrane powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej.
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie w ramach zwiększania poziomu wiedzy na temat przemocy domowej i jej skutków oraz informowania społeczeństwa o możliwościach
i miejscach uzyskania pomocy i wsparcia współuczestniczy w opracowaniu i dystrybucji „poradników” dla instytucji w zakresie pracy ze sprawcą przemocy oraz „ulotki” dla sprawców przemocy, a także planuje współuczestniczyć w opracowywaniu „lokalnych
i wojewódzkich map zasobów w obszarze przeciwdziałania przemocy - gdzie szukać pomocy”.
Na zakończenie posiedzenia Jerzy Szczepaniec, Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy powiedział o zadaniach i działalności ośrodka oraz oprowadził Komisję po instytucji.