W drodze na halę Łapsze Wyżne-Nowiny redyk powitali Wojciech Kozak i Stanisław Sorys z zarządu województwa małopolskiego.
- Te 300 owiec wejdzie z powrotem do historii na tym szlaku i mam nadzieję, że w przyszłym roku możemy się spodziewać powtórki wydarzenia. Pragnę życzyć, jak w przyśpiewce, aby trawka była słodka, owce się doiły i było ich więcej, więcej na Podhalu, a oscypek rósł w cenę – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.
Obowiązki gospodarza na hali pełnił baca Kazimierz Furczoń, właściciel dwóch bacówek (w Groniu na Kotelnicy oraz na Nowinach koło Łapsz Wyżnych), a zarazem pomysłodawca, założyciel i prezes Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów "Gazdowie”, któremu Stanisław Sorys podziękował za „wprowadzenie oscypka do Unii Europejskiej” oraz coroczną promocję produktów pochodzenia owczego podczas największych w Europie targów żywności „Grüne Woche” w Berlinie.
- Jako samorząd województwa staramy się promować produkty regionalne nie tylko tam, gdzie one powstają, na samym Podhalu, ale również w tych miejscach, gdzie konsumenci dokonują zakupów – mówił Stanisław Sorys, informując o podpisaniu umowy o współpracy z siecią Alma Market S.A., na mocy której na półki Delikatesów Alma w dużych miastach Polski trafią małopolskie produkty regionalne i tradycyjne.
Redyk Karpacki ma charakter międzynarodowy, obejmuje wędrówkę z owcami łukiem Karpat przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Czechy. W projekcie partnersko uczestniczy również Słowacja. Owce w łącznej ilości 600 szt. (2 etapy wędrówki po 300 owiec) prowadzone są przez stałą obsługę 5 pasterzy z wieloletnim doświadczeniem. Na trasie wędrówki odbywają się festiwale i lokalne imprezy prezentujące tradycje pasterskie, występy kapel oraz zespołów regionalnych, pokazy sztuki ludowej i rękodzieła, prezentacja kuchni i tradycyjnych produktów regionalnych. Przedsięwzięcie jest organizowane przez międzynarodową społeczność pasterzy karpackich dla upamiętnienia dziedzictwa kulturowego Wołochów - ludów pasterskich, które w przeszłości zasiedliły Karpaty i dały początek góralszczyźnie w Tatrach. Celem Redyku jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Piotr Kohut, baca z Koniakowa w Beskidzie Śląskim, a zarazem prezes Fundacji Partnerstwo Transhumancyjne.
Więcej informacji o projekcie „Pasterstwo Transhumancyjne” znajduje się na stronach: www.transhumance.pl oraz www.redykkarpacki.pl.