Uroczysty apel na krakowskim lotnisku
Punktualnie o godz. 4.45 na krakowskim lotnisku odbył się uroczysty apel upamiętniający bohaterów walczących za wolną Polskę. Nawiązując do symbolicznego momentu rozpoczęcia wojny, na lotnisku zawyły syreny, a z głośników odtworzono historyczny komunikat radiowy z dnia 1 września 1939 roku.
Podczas uroczystości wspominaliśmy męstwo polskich lotników. To właśnie tutaj, pod Krakowem, polscy piloci jako pierwsi odnieśli zwycięstwo nad niemieckimi najeźdźcami w powietrzu, zestrzeliwując dwa niemieckie bombowce, które zmierzały, by siać zniszczenie i grozę wśród ludności cywilnej Krakowa
- mówił marszałek Łukasz Smółka.
Wspólnie z Lotniskową Służbą Ratowniczo-Gaśniczą w apelu wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Dorota Marek, marszałek Łukasz Smółka, wicestarosta krakowski Wojciech Pogan, wójt Zabierzowa Dorota Kęsek, radna powiatu krakowskiego Katarzyna Stadnik, ppłk Dariusz Krzeczowski z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego, a także przedstawiciele zarządu Kraków Airport Łukasz Strutyński i Janusz Kardasiński.
Uczestnicy uroczystości uczcili także pamięć kpt. Mieczysława Medweckiego, który jako pierwszy polski lotnik poległ w trakcie II wojny światowej, składając symboliczne wiązanki kwiatów na jego grobie na cmentarzu w Morawicy.
Krakowskie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
W Krakowie obchody rocznicy tych tragicznych wydarzeń rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze na Wawelu, a następnie na Cmentarzu Rakowickim pod pomnikiem Armii Kraków. Samorząd województwa małopolskiego reprezentowali przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, radna województwa Małgorzata Szostak i sekretarz województwa Wojciech Pałka.
W uroczystościach wzięli udział m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, senator Marek Pęk, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Filip Musiał, przedstawiciele środowisk kombatanckich, dowódcy krakowskich jednostek wojskowych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele korpusu konsularno-dyplomatycznego i małopolskich instytucji.
Tragiczna dla Polski i świata rocznica jest ostrzeżeniem dla współczesnych. Szaleństwo Hitlera i Stalina stanowią przestrogę przed niebezpieczeństwem dyktatury i totalitaryzmu, które mogą zagrozić współczesnemu światu. Za naszą wschodnią granicą dziś trwają działania wojenne
- przypomniał przewodniczący SWM Jan Tadeusz Duda.
Symbol brutalności niemieckiego okupanta
Obchody 85. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej zorganizowano także w Tarnowie. Uroczystość patriotyczna upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni odbyła się obok kamienicy przy ul. Urszulańskiej, w której znajdowała się katownia gestapo. Uczestniczyli w niej m.in. senatorowie RP Włodzimierz Bernacki i Kazimierz Wiatr, wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz i prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny.
Po Mszy św. za Ojczyznę w kościele Księży Filipinów złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicze przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uczestnicy uroczystości w asyście kompanii honorowej i orkiestry Wojska Polskiego przeszli ulicami Tarnowa pod kamienicę przy ul. Urszulańskiej. To miejsce – jak podkreślano – symbolizuje brutalność niemieckiego terroru.
W każdym większym polskim mieście było takie miejsce, w którym torturowano ludzi broniących niepodległości swojego kraju. Byli okrutnie traktowani, bo nie godzili się na okupację, bo byli patriotami. Takie miejsca jak tutaj i wiele podobnych powinny nam uświadamiać, czym tak naprawdę była II wojna światowa. Naszym obowiązkiem jest zachowywanie pamięci o tych, którzy w tak nieludzkich warunkach oddawali życie za Ojczyznę. Musimy robić wszystko, aby tak tragiczna historia więcej się już nie powtórzyła
- mówił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień odczytany został apel pamięci. Warte podkreślenia jest, że w wydarzeniu licznie uczestniczyli harcerze i młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych z pocztami sztandarowymi, a także tradycyjnie już członkowie Tarnowskiej Federacji Motocyklowej Wataha.
Uroczystości w Nowym Sączu
Mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną się w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Starym Cmentarzu, rozpoczęły się uroczystości w Nowym Sączu. Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentowali: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, radni województwa Jan Duda i Michał Słowik oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu Andrzej Zarych.
Hołd ofiarom i bohaterom II wojny światowej oddali uczestnicy patriotycznego spotkania pod Pietą Sądecką przy Alejach Wolności. Wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele parlamentu, władz miasta i powiatu, służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz młodzież szkolna.
Pamiętając o bohaterach o Oświęcimiu
85. rocznica wybuchu II wojny światowej to również szczególny dzień dla ziemi oświęcimskiej. Pamięć o polskich bohaterach, szczególnie o mieszkańcach ziemi oświęcimskiej, którzy w czasie wojny nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau jest wciąż żywa.
Dokładnie o godzinie 4.45 przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu w imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego kwiaty złożyli Radosław Włoszek - prezes Kolei Małopolskich i Jakub Przewoźnik - kierownik Agendy Zamiejscowej UMWM w Oświęcimiu.