Podczas posiedzenia Radni zapoznali się z informacją dotyczącą projektu Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2008 – 2013, którą przedstawił Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. Inż. Józef Gawlik. Po prezentacji dokumentu uczestnicy dyskutowali na jego temat. W trakcie rozmów Radni stwierdzili, że małe przedsiębiorstwa i małe firmy nie znają zagadnień związanych z programem, nie mają dostępu do informacji na temat pomocy, którą mogą uzyskać dzięki temu projektowi. Zauważono również, że istnieje problem instytucjonalny, tzn. nie ma współpracy między przedsiębiorstwami, samorządem i uczelniami, gdyż dokument ten nie podaje konkretnych rozwiązań, nie pokazuje modelu, który by zachęcał do współpracy sieciowej. Wobec tego radni na posiedzeniu podjęli w ramach opinii do RSI wnioski następującej treści:
- rozważenie rozbudowania systemu zarządzania strategią o istniejące spółki samorządowe i wykorzystanie ich wyspecjalizowanej działalności oraz potencjału jakim są np. parki naukowe, a także skoordynowanie, zaktywizowanie i wystandaryzowanie usług tych instytucji w zakresie doradztwa i pomocy MŚP,
- rozważenie możliwości stworzenia regionalnego systemu aktywnego wsparcia przedsiębiorców np. poprzez zapewnienie materialnych zachęt w zamian za prowadzenie staży i praktyk zawodowych, zlecania prac magisterskich i doktorskich itp.,
- przeprowadzenie warsztatów koncepcyjnych, które pozwoliłyby na opracowanie ostatecznych rozwiązań wykorzystujących istniejące instytucje do realizacji zapisów RSI. Co dałoby odpowiedź na stawiane podczas posiedzenia pytanie: Jak istniejące instytucje wpisują się / uczelniane, samorządowe itp./w realizacje zawartych w RSI działań?, a przez to należy rozważyć rozwinięcie struktury organizacyjnej zawartej w RSI, a przewidzianej do realizacji SYSTEMU ZARZĄDZANIA REGIONALNĄ STRATEGIĄ INNOWACJI.
Zdaniem Komisji podjęcie ewentualnej decyzji o powołaniu kolejnych, nowych instytucji / opisane w Strategii – Małopolskie Obserwatorium Gospodarki- Ośrodek Prognoz Technologicznych/ powinny być ostatecznością i tylko wówczas kiedy zadania obejmowałyby formy wsparcia wykraczające poza obszar działalności istniejących podmiotów działających w mniejszym lub większym zakresie w omawianym przedmiocie.
Podjęte przez Komisję wnioski zostały przesłane do Zarządu Regionu.
W porządku obrad znalazła się także informacja na temat stanu wdrażania Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, którą przedstawił dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich, Tomasz Sanecki.